Największą trudnością związaną z wprowadzeniem faktury z innego kraju jest stawka VAT / podatek VAT oraz kwoty netto / brutto.
Fakturę kosztową za zakup usługi od kontrahenta z UE rozliczamy jako import usług.
W tym celu przechodzimy do zakładki Koszty -> Dodaj koszt -> kategoria kosztu: Wydatki przedsiębiorcy.
Następnie uzupełniamy wszystkie dane szczególną uwagę zwracając na walutę. Dane sprzedawcy wprowadzamy ręcznie, podajemy nr NIP z przedrostkiem odpowiednim dla danego kraju.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie opisu kosztu oraz podanie wartości brutto z faktury. Stawkę VAT wybieramy taką, jaka obowiązuje dla danej usługi w Polsce (polski VAT). Nie przepisujemy stawki z otrzymanej faktury czyli np. stawka VAT 0 %. Zapisujemy koszt.
Dla czynnego podatnika VAT transakcja będzie widoczna na deklaracji VAT7/7K.
Dla podatnika zwolnionego z VAT transakcja zostanie wykazana na deklaracji VAT-9M. Podatek wynikający z tej deklaracji podatnik musi wpłacić do urzędu skarbowego. Zapłacony podatek jest w tym przypadku kosztem podatnika w momencie opłacenia VAT 9M. Aplikacja automatycznie dodaje koszt w dacie zaksięgowania faktury. Należy w tym wypadku wyksięgować wartość VAT dowodem wewnętrznym z wartością "minus" oraz zaksięgować ponownie w dacie opłacenia VAT.
WAŻNE: Przed dokonaniem zakupu towaru/usługi od kontrahenta z UE lub sprzedażą towaru/usługi dla kontrahenta z UE, polski przedsiębiorca (zarówno czynny podatnik VAT, jak i zwolniony) powinien dokonać zgłoszenia do VAT-u unijnego na formularzu VAT-R.
https://www.infakt.pl/blog/zakupy-zagraniczne-z-ue/
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.