Fakturę za zakup pojazdu od kontrahenta z UE rozliczamy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu.
W tym celu przechodzimy do zakładki Koszty -> Pojazdy -> Dodaj pojazd. Wpisujemy nazwę samochodu i numer rejestracyjny, a następnie wybieramy następujące opcje:
- typ pojazdu: osobowy, ciężarowy, motorower lub motocykl;
- rodzaj pojazdu: firmowy;
- dysponowanie: mieszany lub firmowy (informacja dotyczy podatku VAT);
- forma nabycia: nowy zakup.
Dokumentem potwierdzającym zakup jest faktura - zaczyta się automatycznie na podstawie wcześniej uzupełnionych danych, wystarczy przepisać numer i uzupełnić dane sprzedawcy. Dane sprzedawcy wprowadzamy ręcznie, podajemy nr NIP z przedrostkiem odpowiednim dla danego kraju, pełną nazwę firmy z danymi adresowymi oraz wybieramy państwo. Następnie zapisujemy sprzedawcę.
Kolejny krok to wybór odpowiednich dat: data wystawienia, data otrzymania, data płatności, data nabycia i rozpoczęcie użytkowania. Wątpliwości może budzić ta ostatnia - trzeba mieć na uwadze, że pojazd może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych dopiero wtedy, gdy jest gotowy do użycia w firmie.
Wiek pojazdu wpływa na możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji. Jeżeli samochód był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez dłuższy okres czasu niż 6 miesięcy to mamy prawo przyjąć roczną stawkę amortyzacyjną 40%, w przeciwnym wypadku pojazdy obowiązuje stawka 20%.
Następnie wybieramy metodę amortyzacji, stawka uzupełni się automatycznie na podstawie wcześniej podanych informacji. Należy pamiętać o tym, że z przywileju jednorazowej amortyzacji wykluczone są pojazdy osobowe.
Od 2019 roku limit amortyzacji, który możemy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu to 150 000 zł lub 225 000 zł dla pojazdów elektrycznych. Aplikacja automatycznie do kosztów zaksięguje nam amortyzację zgodnie z obliczonym wskaźnikiem.
Ostatnim już krokiem jest podanie wartości brutto z faktury. Stawkę VAT wybieramy obowiązującą dla danego towaru w Polsce - dla pojazdów obowiązuje stawka VAT 23%. Dodatkowo poniżej możemy dodać Koszty akcyzy i innych opłat oraz koszty rejestracji pojazdu.
Na zakończenie zapisujemy pojazd. Od tej pory możemy dodawać koszty z nim związane.
Transakcja zostanie prawidłowo rozliczona na deklaracji VAT-7/VAT-7K, deklaracji VAT-UE oraz pliku JPK-VAT.
Podatnicy dokonujący nabycia środków transportu są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o nabywanych środkach transportu na druku VAT-23. Do informacji tej dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika. W informacji VAT-23 należy podać cenę nabycia samochodu, czyli kwotę i walutę wynikającą z faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego, bez jej przeliczania na polskie złote.
Informacji VAT-23 nie muszą składać podatnicy nabywający środki transportu w celu ich odprzedaży na terytorium Polski, np. podatnicy zajmujący się handlem samochodami, które nie będą przez podatników rejestrowane.
WAŻNE: Przed dokonaniem zakupu towaru/usługi od kontrahenta z UE lub sprzedażą towaru/usługi dla kontrahenta z UE, polski przedsiębiorca (zarówno czynny podatnik VAT, jak i zwolniony) powinien dokonać zgłoszenia do VAT-u unijnego na formularzu VAT-R.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.