Podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej mamy możliwość dokonywania zakupów, które będą wchodzić w skład wartości niematerialnych i prawnych. Oczywiście zakupy te muszą być w pełni uzasadnione i mieć wpływ na osiągany przez nas przychód. Każda faktura powinna być wystawione na pełne dane naszej firmy wraz z nr NIP naszej działalności.
Aby dodać środek trwały zakupiony na podstawie faktury wprowadzamy go poprzez zakładkę Koszty -> Środki trwałe -> Dodaj środek trwały.
W pozycji "Forma nabycia" wybieramy opcję "Nowy zakup". Natomiast w sekcji "Typ" wskazujemy, że jest to "Wartość niematerialna i prawna".
Następnie po prawej stronie w pozycji "Nazwa" wpisujemy nazwę, która dokładnie opisuje zakupioną przez nas wartość niematerialną i prawną.
Poniżej w pozycji "Dokument" oraz "Numer" wybieramy rodzaj dokumentu, np. faktura oraz podajemy numer. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych sprzedawcy.
Następnie po prawej stronie wskazujemy daty znajdujące się na fakturze oraz wybieramy Datę nabycia oraz datę rozpoczęcia użytkowania.
W części dotyczącej Amortyzacji mamy do wyboru trzy możliwości:
- Nie podlega amortyzacji - opcję tę wybieramy, gdy wartość niematerialna i prawna została zamortyzowana lub podatnik nie ma prawa do amortyzacji.
- Jednorazowa - przysługuje w ramach pomocy de minimis małym podatnikom (których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1 200 tys. euro) oraz podatnikom, którzy rozpoczynają działalność. Jednorazowo można amortyzować wartości niematerialne i prawne, których wartość nie przekracza 10 000 zł netto (w przypadku czynnych podatników VAT) i 10 000 zł brutto (w przypadku podatników zwolnionych z VAT).
- Liniowa - odpisy amortyzacji są równe przez cały okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy wyborze amortyzacji liniowej z prawej strony wskazujemy stawkę amortyzacji.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:
- dla licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich – 24 miesiące (maksymalna roczna stawka amortyzacji to 50%);
- dla licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych – 24 miesiące (maksymalna roczna stawka amortyzacji to 50%);
- dla poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych – 12 miesięcy;
- dla pozostałych wartości niematerialnych i prawnych – 60 miesięcy (maksymalna roczna stawka amortyzacji to 20%).
Podatnik ma tutaj możliwość zastosowania również innych stawek amortyzacji. Jedyny warunek stanowi fakt, że minimalny okres amortyzacji nie może ulec zmniejszeniu.
Po uzupełnieniu powyższych danych wprowadzamy wartości, które mamy na fakturze, a następnie zapisujemy poprawnie wprowadzoną wartość niematerialną i prawną.
WAŻNE:
W przypadku dodawania wartości niematerialnej i prawnej przez podatnika zwolnionego z VAT postępujemy w sposób analogiczny jak powyżej. Przepisujemy wszystkie dane z faktury, jako stawkę VAT wybieramy taką jaka jest na fakturze. Aplikacja w sposób prawidłowy rozlicza taki zakup zgodnie z ustawieniami sprzedaży VAT, które znajdziemy w sekcji Ustawienia -> Księgowość -> VAT.
Jak prawidłowo rozliczyć amortyzację wartości niematerialnych i prawnych
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.