Informacje dotyczące zawieszenia działalności znajdują się na naszej stronie internetowej: https://www.infakt.pl/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej/
Z artykułu można się dowiedzieć m.in. o tym czy w trakcie zawieszenia firmy można świadczyć usługi, sprzedawać towary handlowe, przyjmować zaległe należności.
Aplikacja inFakt nie posiada automatycznej funkcji zawieszenia działalności. Dlatego należy dokonać paru zmian na swoim koncie na czas zawieszenia firmy.
ZUS
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej za pełne miesiące zawieszenia nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek zdrowotnych. Składki ZUS można wyłączyć bezpośrednio z zakładki ustawienia -> ZUS -> czy chcesz rozliczać składki ZUS w inFakt należy wybrać - NIE wybierając pierwszy pełny miesiąc zawieszenia.
Jeżeli działalność zostanie zawieszona w trakcie miesiąca to składki społeczne należy przeliczyć proporcjonalnie wg. dni, w których była prowadzona i wpisać je do aplikacji edytując kwotę składki za pomocą ikony ołówka. Składki zdrowotne opłaca się w pełnej wysokości.
Informacje dotyczące obliczenia składek za okres zawieszenia znajdują się na naszym blogu: https://www.infakt.pl/blog/zawieszenie-dzialalnosci-a-obliczanie-skladek-zus/
KOSZTY
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nie należy wykonywać w jej ramach żadnych czynności, a co za tym idzie nie należy dokonywać sprzedaży czy wprowadzać kosztów związanych z bieżącymi przychodami. Można natomiast wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Koszty takie jak abonament za telefon, opłaty za serwery, domeny można zaliczyć do kosztów, ponieważ wynikają one z umów zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Takie koszty obniżają wartość podatku dochodowego i VAT.
AMORTYZACJA
W przypadku posiadania środka trwałego, który jest amortyzowany należy wejść w zakładkę Koszty -> Środki Trwałe, wybrać środek trwały w trakcie amortyzacji i skorzystać z opcji "Zawieś amortyzację".
Po wznowieniu działalności można w ten sam sposób wznowić amortyzację i program automatycznie wydłuży okres amortyzacji o ilość miesięcy zawieszenia działalności.
PODATKI
W okresie zawieszenia nie opłaca się zaliczki na podatek dochodowy oraz nie składa się deklaracji VAT. Od tej zasady istnieje wyjątek w przypadku dokonania sprzedaży środka trwałego lub wyposażenia. Wówczas należy wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy i złożyć deklarację JPK.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.