Nabywając kasę fiskalną warto skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy rozpoczynający używanie w firmie kasy rejestrującej mogą uzyskać zwrot kosztów w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Prawo do ulgi przysługuje podatnikom:
-
którzy mają obowiązek prowadzić ewidencję na kasie fiskalnej i w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu kas on-line,
-
u których nie powstał obowiązek prowadzenia tej ewidencji, ale podatnicy ci dobrowolnie rozpoczną lub rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży, jeżeli wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży,
-
u których powstał ustawowy obowiązek wymiany kas na kasy on-line
Dodatkowym warunkiem jest posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.
Przedsiębiorca może rozliczyć ulgę w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym.
Rozliczenia ulgi nie ujmujemy w części ewidencyjnej.
W aplikacji ulgę na zakup kasy fiskalnej można rozliczyć przechodząc do zakładki Księgowość -> Jednolity plik kontrolny -> a następnie wybierając okres, za który chcemy rozliczyć ulgę -> i z prawej strony wybierając zakładkę -> Ulga na zakup kasy fiskalnej.
Po naciśnięciu pola: Ulga na zakup kasy fiskalnej, pojawi się okienko, w którym należy wpisać wartość ulgi na zakup kasy fiskalnej, a następnie zapisać. Po zapisaniu pojawi się informacja, że "ulga na zakup kasy została zapisana".
Mogą wystąpić 3 przypadki:
- cała ulga na kasę fiskalną zwiększa podatek vat naliczony, jeżeli podatek vat naliczony jest wyższy od podatku vat należnego. W takiej sytuacji kwota ulgi pojawi się w polu: "Kwota wydana na zakup kas rejestrujących przysługująca do zwrotu w danym okresie rozliczeniowym lub powiększająca wysokość podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy" w części deklaracyjnej pliku JPK_V7
- ulga pomniejsza podatek do zapłaty, jeżeli podatek vat należny jest wyższy od podatku vat naliczonego i wyższy od kwoty ulgi. W takiej sytuacji kwota ulgi pojawi się w polu: "Kwota wydatkowana na zakup kas rejestrujących, do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym" w części deklaracyjnej pliku JPK_V7
- część ulgi do zwrotu (albo przeniesienia), jeżeli podatek vat należny jest wyższy od podatku naliczonego, ale mniejszy od ulgi. W takiej sytuacji kwota ulgi pojawi się w polu: "Kwota wydatkowana na zakup kas rejestrujących, do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym" oraz w polu: "Kwota wydatkowana na zakup kas rejestrujących, do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym" w części deklaracyjnej pliku JPK_V7.
RAZEM VAT NALEŻNY: 230
RAZEM VAT NALICZONY: 89
230-89= 141
Kwota wydatkowana na zakup kas rejestrujących, do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym: 141
Wartość ulgi: 300
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym: 159
Należy pamiętać, że wartość przysługującego odliczenia to 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł na każde z urządzeń.
Wartość ulgi możemy w każdej chwili edytować pod warunkiem, że Jednolity Plik Kontrolny posiada status "szkic".
Jeżeli jest inaczej (jednolity plik kontrolny jest oznaczony jako wysłany lub zapłacony) w chwili edycji ulgi na zakup kasy fiskalnej pojawi się informacja, że zmiana wartości ulgi wygeneruje korektę części deklaracyjnej pliku JPK_V7.
W każdej chwili możemy przywrócić jednolity plik kontrolny do statusu szkic (pod warunkiem, że nie został on wysłany do urzędu skarbowego).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.