Przedsiębiorca, który wybrał jako formę opodatkowania w 2022 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie mógł zmienić w trakcie roku formę opodatkowania na zasady ogólne. Przysługiwać mu będzie wtedy cała kwota wolna od podatku, podatek PIT będzie naliczany od zera, wyliczenie składki zdrowotnej również zaczynać się będzie od zera.
Zmiany można dokonać do 22 sierpnia 2022 z datą od 1 lipca 2022.
Zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne w trakcie roku możliwa jest za pomocą Multikonta.
Założenie nowego profilu leży po stronie klienta. Należy założyć nowy profil analogicznie jak w przypadku zmiany formy opodatkowania VAT zgodnie z instrukcją.
WAŻNE:
Klient powinien zaznaczyć checkbox "Nowy profil został stworzony ze względu na zmianę sposobu rozliczenia VAT".
Po skopiowaniu danych należy przełączyć się na swój nowy profil i uzupełnić w nim dane księgowe. Dane księgowe uzupełniamy w zakładce Ustawienia -> z prawej strony "Uzupełnij brakujące dane".
WAŻNE: W polu “Od kiedy chcesz rozpocząć księgowanie w inFakt?” należy podać datę rozpoczęcia księgowości na nowym koncie po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku.
-
Dane odnośnie VAT uzupełniamy zgodnie z ustawieniami księgowymi na poprzednim koncie. Dane można sprawdzić w zakładce Ustawienia -> Księgowość -> VAT.
-
Dane odnośnie PIT uzupełniamy zgodnie z nowo wybraną formą opodatkowania.
WAŻNE: Opcja poniżej dotyczy jedynie podatku dochodowego zapłaconego z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.
-
Dane odnośnie ZUS uzupełniamy zgodnie z ustawieniami księgowymi na poprzednim koncie. Dane można sprawdzić w zakładce Ustawienia -> Księgowość -> ZUS.
-
W kolejnym kroku uzupełniamy dane odnośnie KPiR. Jako że zmieniamy formę opodatkowania w trakcie roku i nie prowadziliśmy KPiR w danym roku podatkowym, wszystkie pola uzupełniamy wartością 0.
-
Uzupełniamy dane odnośnie opłaconych w danym roku podatkowym składek ZUS.
WAŻNE: Składka na zasadach ogólnych przy zmianie formy opodatkowania w trakcie roku naliczana jest od zera, nie jest brany pod uwagę przychód z miesięcy rozliczanych na ryczałcie. W związku z tym wszystkie kwoty składek w miesiącach styczeń - maj należy wyzerować.
Aby składka czerwcowa odliczyła się w lipcu, należy zostawić uzupełnioną wysokość składek, jednak bez uzupełniania przychodów oraz kosztów, oraz wybrać datę opłacenia składek (o ile składka została już zapłacona).
Przykładowy widok czerwca -
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie poprawności danych w podsumowaniu.
Jeżeli dane się zgadzają, naciskamy przycisk “Dane są poprawne”.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.