Jak ustalić wartość początkową samochodu?

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 3

 • Avatar
  Renata Mikulska

  Witam serdecznie

  Samochód, którego nabycie jest udokumentowane dowodem zakupu (np. fakturą, umową kupna-sprzedaży), wprowadza się do ewidencji środków trwałych w cenie nabycia, nawet jeżeli zakup miał miejsce dawno i cena nabycia nie odzwierciedla aktualnej wartości rynkowej tego środka trwałego. Cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 updof). 

  Zatem wartość początkowa tego samochodu może zostać ustalona na poziomie 30 000zł. 

  Pozdrawiam

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Modelit Andrzej Sibik

  Ale to oznaczałoby, że np. włączając dzisiaj do działalności samochód zakupiony 10 lat temu za 50 tys zł (a obecnie przyjmijmy ma on wartość na 10tys zł), mógłbym de facto wliczyć w koszty działalności gosp. jego użytkowanie (spadek realnej wartości) przez poprzednie 10 lat (tzn. z okresu, gdy nie był on w ogóle do działalności wykorzystywany). Coś mi się to wydaje zbyt łatwy sposób na 'przekręty' z nabijaniem kosztów działalności gospodarczej... To wydaje się zbyt piękne żeby było prawdziwe :-)Trudno mi uwierzyć, żeby podatnicy jeszcze tego nie zauważyli i nie korzystali masowo z tej możliwości.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Joanna Stanach

  Witam serdecznie,

  Rzeczywiście może to być bardzo korzystne dla podatników, jednak nadal pozostaje faktem, że środek trwały należy wprowadzić do ewidencji zgodnie z ceną wynikającą z dokumentu zakupu, a dopiero, gdy nie można ustalić ceny nabycia należy wycenić środek z uwzględnieniem cen rynkowych ( art. 22g ust. 8 updof).

  Pozdrawiam

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.