VAT na "prawie nową" drukarkę
Udzielono odpowiedziNiedawno kupiłem drukarkę laserowa, która jednak już po pierwszym dniu używania okazała się nie spełniać moich oczekiwań. W związku z czym odsprzedałem ją swojej znajomej, zresztą za trochę niższą cenę, bo drukarka nie była już fabrycznie zapakowana - folie ochronne były zdjęte, toner odblokowany itd.
Czy w takiej sytuacji powinienem zastosować na fakturze dla swojej znajomej stawkę VAT 23%, czy zw (sprzęt używany)? I czy inFakt.pl potrafi obsługiwać klienta, który ma wśród swoich faktur sprzedaży wyjątkowo jedną fakturę ze stawką "zw"? Dodam, że sprzedaż zwolniona z VAT nie stanowi w żadnym przypadku mojej podstawowej działalności.
-
Witam Panie Jarku,
Stawkę zw można zastosować w przypadku dostawy towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku zakupu drukarki miał Pan prawo odliczenia VAT, więc nie ma możliwości zastosowania stawi zw. Powinien Pan więc zastosować stawkę podstawową 23%. Ponadto, za towar używany rozumie się ruchomości, których okres użytkowania przez podmiot dokonujący dostawy (czyli Pana) wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi rzeczami jak właściciel (w tym przypadku od zakupu). Drukarka zatem nie może być uznana za towar używany.
Aplikacja umożliwia prowadzenie księgowości w sytuacji, gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT nie stanowi podstawowej działalności. Przy wystawianiu takich faktur w opcji Klasyfikacja sprzedaży w KPiR należy wybrać: pozostała. Sprzedaż zostanie ujęta w kolumnie 8 KPIR- Pozostałe przychody.
Jeśli przy wystawianiu faktury opcja Klasyfikacja sprzedaży w KPiR nie jest widoczna należy przejść do Ustawień konta, wybrać polecenie Klasyfikacja sprzedaży w KPiR i zaznaczyć: Tak przy Domyślne wyświetlanie wyboru klasyfikacji sprzedaży.
Pozdrawiam
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Komentarze
Komentarze: 1