Klient rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym bądź na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, rozliczenia rocznego może dokonać już z poziomu aplikacji inFakt. Aplikacja umożliwia wygenerowanie PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 a następnie wysłanie gotowego dokumentu do urzędu skarbowego.
1. Rozliczenie roczne
W celu wygenerowania dokumentu PIT należy w aplikacji przejść do zakładki Księgowość -> Podatek dochodowy -> PIT roczny, a następnie wybrać opcję 2021 PIT-36 / PIT-36L / PIT-28.
Po wybraniu tej opcji system przeniesie nas do rozliczenia rocznego. Jeśli chcesz wypełnić PIT samodzielnie wybierz opcję Wypełnij PIT roczny.
2. Kreator PIT
W kolejnym kroku nastąpi przekierowanie do kreatora PIT opartego na programie fill-up. Zaznacz wszystkie wymagane zgody i ponownie wybierz Wypełnij PIT roczny.
3. Podstawowe informacje
W tej sekcji wybierz cel złożenia deklaracji oraz jeśli wypełniasz PIT-36 zaznacz czy chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a następnie przejdź dalej.
4. Twoje dane
Kolejnym krokiem jest weryfikacja podstawowych informacji o Twojej firmie. Dane te zaczytane są bezpośrednio z ustawień Twojego konta w aplikacji inFakt.
5. Przychody i koszty prowadzonej działalności
Dane dotyczące przychodów i kosztów zostają zaczytane z poziomu aplikacji z ostatnio złożonej deklaracji PIT-5. Na koszty prowadzonej działalności wpływa również Spis z natury.
Jeżeli wartość spisu z natury na koniec roku jest wyższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zmniejszone.
Jeżeli natomiast wartość spisu z natury na koniec roku jest niższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zwiększone.
W tym miejscu możesz dodać również inne deklaracje podatkowe:
- PIT-11 - jeśli uzyskałeś przychody z umowy o pracę, dzieło lub zlecenie,
- PIT-40A/11A - otrzymałeś emeryturę, rentę bądź zasiłek z ZUS,
- PIT-8C - osiągnąłeś dochód z kapitałów pieniężnych np. giełdy,
- Pozostałe - jeśli chcesz wypełnić dodatkowy PIT bądź rozliczyć dodatkowy przychód np. z działalności nierejestrowanej lub praw autorskich.
6. Składki ZUS
Uzupełniamy tutaj dane dotyczące opłaconych składek społecznych oraz zdrowotnych. Aplikacja zaczytuje dane dotyczące składek ZUS oznaczonych jako zapłacone w danym roku podatkowym. W rozliczeniu rocznym za rok 2021 brane są pod uwagę wszystkie składki ZUS, które w aplikacji zostały oznaczone jako zapłacone w roku 2021. Zgodnie z naszym przykładem opłacane były składki preferencyjne ZUS za 2 miesiące.
7. Należne zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej
Aplikacja dane dotyczące należnych zaliczek zaczytuje z deklaracji PIT-5. Kwoty zaliczek podane są za okresy miesięczne bądź kwartalne w zależności od wybranej przez nas formy wpłat zaliczek na podatek dochodowy.
Jeśli w ubiegłym roku opłacaliśmy zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie bądź rozliczaliśmy się kwartalnie zaznaczamy odpowiednią opcję.
8. Zapłacone zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej
Dane dotyczące zapłaconych zaliczek również wczytywane są z aplikacji na podstawie wartości deklaracji PIT-5 oznaczonych jako "Zapłacone".
Różnica pomiędzy należnymi zaliczkami, a zapłaconymi, pozwoli nam ustalić czy należy nam się zwrot podatku czy też trzeba będzie go uregulować.
Warto również zwrócić uwagę na zaliczkę na podatek dochodowy płatną za miesiąc grudzień/kwartał IV. Zaliczkę tę należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku następnego. Jeżeli zaliczki tej nie zapłacimy do tego momentu, bądź nie złożymy do tego czasu zeznania rocznego to kwoty tej nie bierzemy pod uwagę jako zapłaconej w danym roku podatkowym.
9. Ulgi podatkowe
Przedsiębiorca ma możliwość rozliczenia następujących ulg podatkowych: ulga z tytułu wychowania dzieci, wydatki na leki i cele rehabilitacyjne, ulga na termomodernizację, darowizny i oddana krew/osocze, wpłata na IKZE, wydatki na internet, ulga abolicyjna, ulga budowlana, odsetkowa i gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Można także odliczyć inne ulgi bądź dopisać dodatkowe informacje do PIT.
Podatnik w zeznaniu rocznym może również dokonać rozliczenia straty z lat ubiegłych. Należy pamiętać jednak o tym, że stratę można rozliczyć w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych. W danym roku podatkowym możemy rozliczyć nie więcej niż 50% straty.
Zgodnie z Art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
- obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
- obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami na naszym blogu na ten temat - Co to jest ulga podatkowa i jakie są jej rodzaje oraz jak można z niej skorzystać?
10. Ulga na złe długi
W kolejnym etapie mamy możliwość dodania swojego wierzyciela bądź dłużnika w ramach ulgi na złe długi.
Ulga na złe długi koryguje (wierzycielowi odejmuje a dłużnikowi dodaje) podstawę do obliczenia zaliczki na podatek. Zwolnienie jest przywilejem albo obowiązkiem. W zależności od tego, czy rozpatrujemy je w odniesieniu do wystawiającego fakturę (wierzyciela), czy nabywcy towaru/usługi (dłużnika).
Jest to rozwiązanie, które ma na celu pomóc przedsiębiorcom, których kontrahenci zwlekają z dokonaniem płatności za fakturę. Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy mogą "odzyskać" zapłacony podatek dochodowy od sprzedaży, za którą nie uzyskali zapłaty po upływie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze lub w umowie. Dłużnicy natomiast muszą zwiększyć podstawę opodatkowania o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze lub w umowie.
Więcej informacji znajduje się również w artykule na naszym blogu - Ulga na złe długi - kiedy można skorzystać?
11. Zwrot nadpłaty podatku dochodowego
Jeżeli w zeznaniu rocznym wyszła nam nadpłata w kolejnym kroku należy podać numer rachunku, na który chcemy otrzymać zwrot z PIT.
UWAGA! Nie należy wpisywać rachunku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wskazany rachunek aktualizuje w urzędzie skarbowym poprzednio zgłoszony rachunek służący do zwrotu podatku lub nadpłaty.
12. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego
Podatnik, który w swoim zeznaniu rocznym wykaże podatek należny może 1% jego wartości przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Jeśli chcesz zmienić organizację wybierz opcję "Zmień OPP" a następnie wybierz jedną z dostępnych na liście bądź wyszukaj organizację za pomocą opcji "Samodzielnie wpiszę KRS".
13. Podsumowanie deklaracji PIT-36
Ostatni krok to podsumowanie deklaracji PIT-36. Możemy tutaj zweryfikować prawidłowość wprowadzonych przez nas danych. Dostępna jest opcja podglądu oraz wydruku deklaracji.
14. Wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego
Przedsiębiorca ma możliwość wysłania przygotowanego zeznania rocznego do urzędu skarbowego za pomocą danych autoryzujących. W tym celu wystarczy podać kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu rocznym za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje (w przypadku składania deklaracji za rok 2022, którą składamy w roku 2023 podajmy kwotę przychodu z zeznania rocznego za rok 2021).
Aby ustalić swoją kwotę przychodu przedsiębiorca powinien odszukać deklarację podatkową PIT za 2021 rok i przepisać z niej odpowiednią kwotę:
- PIT-37 - pole 72 jeśli był podatnikiem lub pole 106 jeżeli w zeznaniu występował jako małżonek,
- PIT-36 - pole 125 jeśli był podatnikiem lub pole 187 jeżeli w zeznaniu występował jako małżonek,
- PIT-28 - pole 50,
- PIT-36L - pole 21 lub 26,
- PIT-38 - pole 24,
- PIT-39 - pole 20,
- PIT-40A - pole 36.
Jeżeli korzystałeś z aplikacji w 2020 roku wartość przychodu będzie dostępna w zakładce
Księgowość->Podatek dochodowy.
W przypadku gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku należy wpisać wartość "0".
Podanie adresu e-mail jest opcjonalne i wiąże się z koniecznością wyrażenia zgód marketingowych.
Jeśli adres e-mail nie będzie uzupełniony, UPO zostanie załączone w programie pod wysłanym PITem.
Komentarze
Komentarze: 9
Chciałem zapytać, kiedy będzie możliwość wypełnienia PIT-36 za rok 2019?
Podbijam pytanie poprzednika, na razie nie widzę takiej opcji w aplikacji
Dzień dobry, w tym roku deklaracje można wysyłać do US od 15 lutego. Do tego terminu w aplikacji pojawi się generator PIT.
Czy nie jest tak, że deklaracje można wysyłać już a tylko czas "do zwrotu" liczy się od 15 lutego? Kiedy można spodziewać się generatora PIT w aplikacji? Jest szansa, że będzie to jeszcze w styczniu?
Panie Kamilu, wysłać być może można wcześniej jednak datą wpływu będzie 15 lutego, na stronie: https://www.podatki.gov.pl/ nie ma jeszcze udostępnionych formularzy. Generator PIT w aplikacji będzie udostępniony maksymalnie do 15 lutego. Obecnie trwają testy - ciężko powiedzieć jak szybko uda się je zakończyć.
Formularz jest już dostępny na stronie podatki.gov.pl, proszę o informację kiedy pojawi się kreator w aplikacji infakt.
Jest wiele osób którym zależy na czasie z różnych względów i już teraz chciałyby wygenerować pit za 2019 rok.
Dzień dobry,
generator PIT powinien pojawić się w aplikacji do końca dnia. Możliwość wysyłki do urzędu pojawi się w poniedziałek.
Pozdrawiam!
Dzień Dobry
Pit roczny za 2022
Po kliknięciu w zakładkę [Wypełnij PIT roczny] otwiera się program fill-up i w tym momencie program "wisi" przez kilkanaście minut i nic dalej się nie dzieje. Próbowałem uruchomić kilkakrotnie w ciągu ostatniego tygodnia, po ok. 12-15 minutach zamykam przeglądarkę bo nadal nie przechodzi dalej. W czym jest problem?
Dzień dobry,
proponuję zresetować status deklaracji. Można tego dokonać po przejściu do zakładki księgowość -> podatek dochodowy -> PIT roczny za 2022 r. wybierając z prawej strony opcje "przywróć do statusu nowy". Wykonanie tej czynności powinno umożliwić przejście do kreatora i wysyłkę deklaracji.
Pozdrawiam
Zaloguj się, aby dodać komentarz.