Klient rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym rozliczenia rocznego może dokonać już z poziomu aplikacji inFakt. Aplikacja umożliwia wygenerowanie PIT-36 oraz PIT-36L, a następnie wysłanie gotowego dokumentu bezpośrednio z programu do urzędu skarbowego.
1. Rozliczenie roczne.
W celu wygenerowania dokumentu PIT-36 należy w aplikacji przejść do zakładki Księgowość -> Podatek dochodowy -> PIT roczny, a następnie z prawej strony wybrać opcję PIT-36 / PIT-36L.
Po wybraniu tej opcji system przeniesie nas do rozliczenia rocznego. Mamy tutaj do wyboru: rozliczenie indywidualne, z małżonkiem, jako wdowiec lub osoba samotnie wychowująca dziecko.. Wybrany sposób rozliczenia zaznaczamy i przechodzimy dalej.
2. Źródła przychodów.
W tej sekcji zaznaczamy źródła przychodów, które oprócz prowadzonej działalności chcemy rozliczyć na naszym picie. Zgodnie z naszym przykładem będzie to tylko działalność gospodarcza.
3. Podstawowe informacje.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja podstawowych informacji o naszej firmie. Dane te zaczytane są bezpośrednio z ustawień naszego konta w aplikacji inFakt.
4. Dane prowadzonej działalności.
Krok następny to weryfikacja i uzupełnienie danych dotyczących prowadzonej przez nas działalności. Ważne, aby w polu "Rodzaj prowadzonej działalności" wpisać rodzaj wykonywanej przez nas działalności na podstawie przeważającego kodu PKD wskazanego w CEiDG.
5. Przychody i koszty prowadzonej działalności.
Dane dotyczące przychodów i kosztów zostają zaczytane z poziomu aplikacji z ostatnio złożonej deklaracji PIT-5. Na koszty prowadzonej działalności wpływa również Spis z natury.
Jeżeli wartość spisu z natury na koniec roku jest wyższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zmniejszone.
Jeżeli natomiast wartość spisu z natury na koniec roku jest niższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zwiększone.
Podatnik w zeznaniu rocznym może również dokonać rozliczenia straty z lat ubiegłych. Należy pamiętać jednak o tym, że stratę można rozliczyć w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych. W danym roku podatkowym możemy rozliczyć nie więcej niż 50% straty.
Zmiany w rozliczeniu rocznym składanym w 2020r. za rok 2019.
Zgodnie z Art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
- obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
- obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
6. Zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.
Aplikacja dane dotyczące należnych zaliczek zaczytuje z deklaracji PIT-5. Kwoty zaliczek podane są za okresy miesięczne bądź kwartalne w zależności od wybranej przez nas formy wpłat zaliczek na podatek dochodowy.
Jeżeli suma należnych zaliczek różni się od tych przez nas wpłaconych to wówczas w sekcji "Czy kwota (suma należnych zaliczek) odpowiada kwocie wpłaconych zaliczek na konto urzędu skarbowego?" zaznaczamy "NIE (wpłaciłem mniejszą lub większą kwotę)" i wpisujemy sumę zaliczek wpłaconych przez nas do urzędu skarbowego.
Warto również zwrócić uwagę na zaliczkę na podatek dochodowy płatną za miesiąc grudzień/kwartał IV. Zaliczkę tę należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku następnego. Jeżeli zaliczki tej nie zapłacimy do tego momentu, bądź nie złożymy do tego czasu zeznania rocznego to kwoty tej nie bierzemy pod uwagę jako zapłaconej w danym roku podatkowym.
7. Składki społeczne.
Uzupełniamy tutaj dane dotyczące opłaconych składek społecznych. Aplikacja zaczytuje dane dotyczące składek ZUS oznaczonych jako zapłacone w danym roku podatkowym. Przykładowo w rozliczeniu rocznym za rok 2018 brane są pod uwagę wszystkie składki ZUS społeczne, które w aplikacji zostały oznaczone jako zapłacone w roku 2018. Zgodnie z naszym przykładem opłacane były składki za "mały ZUS" wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy suma składek na ubezpieczenie społeczne podatnika przekracza wysokość dochodu. W takim wypadku w prawym dolnym rogu ekranu system wyświetli nam na czerwono, przykładowo następującej treści komunikat: "Suma składek na ubezpieczenie społeczne podatnika (2106,42 zł) przekracza wysokość dochodu (906,24 zł). Zmniejsz wartość składek społecznych do wysokości dochodu". W takim wypadku od dochodu możemy odliczyć składki społeczne ale tylko do limitu jego wysokości. Nie odliczymy więc składek w pełnej wartości (2 106,42 zł), tylko do limitu dochodu (906,42 zł). Taką właśnie wartość (906,42 zł) wpisujemy wówczas w polu "Składki społeczne - Działalność gospodarcza".
8. Ulgi podatkowe.
Przedsiębiorca ma możliwość rozliczenia w aplikacji następujących ulg podatkowych: ulga na Internet, ulga rehabilitacyjna, ulga z tytułu wpłat na IKZE, darowizny, ulga na działalność badawczo - rozwojową oraz ulga dzieci. Jeżeli podatnik nie chce rozliczyć żadnej ulgi to przechodzi dalej, jeżeli natomiast chce skorzystać z rozliczenia ulg podatkowych to w prostokątnych polach wpisuje odpowiednią wartość przy danej uldze.
Jeśli przedsiębiorca będzie chciał rozliczyć darowizny, koszty działalności badawczo - rozwojowej lub ulgę na dzieci to wówczas z lewej strony należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat i przejść dalej. Rozliczenie tych ulg zostało szczegółowo omówione poniżej:
- darowizny,
- ulga na działalność badawczo - rozwojową,
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem na naszym blogu na ten temat - sprawdź jak obniżyć podatek i kiedy przysługuje Ci prawo do odliczenia ulg.
9. Składki zdrowotne.
Dane dotyczące wartości składek zdrowotnych zaczytywane są z poziomu naszej aplikacji. Aplikacja zaczytuje dane dotyczące składek ZUS zdrowotnych oznaczonych jako zapłacone w danym roku podatkowym.
Przedsiębiorca opłaca składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy, natomiast od podatku może odliczyć tylko 7,75% podstawy.
W przypadku składki zdrowotnej może wystąpić taka sama sytuacja jak w przypadku składek społecznych. Składka zdrowotna odliczana jest od podatku w wysokości 7,75% podstawy. Jeżeli więc suma składek na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu przekracza wysokość podatku to wówczas aplikacja w prawym dolnym rogu ekranu wyświetli nam na czerwono, przykładowo następującej treści komunikat: "Suma składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnika (2977,62 zł) przekracza wysokość podatku (642,00 zł). Zmniejsz wartość składek zdrowotnych do wysokości podatku". W takim wypadku od podatku możemy odliczyć składki zdrowotne ale tylko do limitu jego wysokości. Nie odliczymy więc składek w pełnej wartości (2977,62 zł), tylko do limitu podatku (642,00 zł). Taką właśnie wartość (642 zł) wpisujemy wówczas do pola "Składki zdrowotne - Działalność gospodarcza".
10. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Podatnik, który w swoim zeznaniu rocznym wykaże podatek należny może 1% jego wartości przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego.
11. Podsumowanie deklaracji PIT-36.
Ostatni krok to podsumowanie deklaracji PIT-36. Możemy tutaj zweryfikować prawidłowość wprowadzonych przez nas danych.
Jeżeli w którymś momencie chcemy dokonać zmiany to opcja taka jest widoczna obok nazwy danego etapu.
12. Wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca ma możliwość wysłania przygotowanego zeznania rocznego do urzędu skarbowego bezpośrednio z aplikacji inFakt za pomocą danych autoryzujących. W tym celu wystarczy podać swój nr NIP, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu rocznym za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje (w przypadku składania deklaracji za rok 2018, którą składamy w roku 2019 podajmy kwotę przychodu z zeznania rocznego za rok 2017).
W sytuacji, gdy podatnik w roku 2017 nie prowadził działalności gospodarczej to w sekcji "Przychód za rok 2017" podaje kwotę przychodu z zeznania rocznego, które było złożone za rok 2017. Przykładowo jeżeli w roku 2017 była to tylko umowa o pracę, umowa zlecenie lub umowa o dzieło to kwotę przychodu należy przepisać z deklaracji PIT-37 złożonej za rok 2017.
Jeżeli natomiast w danym roku podatkowym (przykładowo roku 2017) podatnik nie wykazał żadnego przychodu to w sekcji "Przychód za rok 2017" wpisuje wartość 0.
Potwierdzeniem wysłania naszej deklaracji do urzędu skarbowego jest otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które znajdziemy w aplikacji w zakładce Księgowość -> Podatek dochodowy -> PIT roczny -> "PIT-36". UPO będzie widoczne na górze ekranu.
Komentarze
Komentarze: 8
Chciałem zapytać, kiedy będzie możliwość wypełnienia PIT-36 za rok 2019?
Podbijam pytanie poprzednika, na razie nie widzę takiej opcji w aplikacji
Dzień dobry, w tym roku deklaracje można wysyłać do US od 15 lutego. Do tego terminu w aplikacji pojawi się generator PIT.
Czy nie jest tak, że deklaracje można wysyłać już a tylko czas "do zwrotu" liczy się od 15 lutego? Kiedy można spodziewać się generatora PIT w aplikacji? Jest szansa, że będzie to jeszcze w styczniu?
Panie Kamilu, wysłać być może można wcześniej jednak datą wpływu będzie 15 lutego, na stronie: https://www.podatki.gov.pl/ nie ma jeszcze udostępnionych formularzy. Generator PIT w aplikacji będzie udostępniony maksymalnie do 15 lutego. Obecnie trwają testy - ciężko powiedzieć jak szybko uda się je zakończyć.
Hmmm, znalazłem coś takiego:
https://www.podatki.gov.pl/media/5671/pit36l-16-12.pdf
Tutaj nawet lepiej widać, że to formularz do rozliczenia roku 2019:
https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/#PIT-36L
+ Są osoby którym zależy jedynie na złożeniu PITu i otrzymaniu UPO (np. ja) i takim osobom przydałby się już kreator, który to umożliwi ;)
Formularz jest już dostępny na stronie podatki.gov.pl, proszę o informację kiedy pojawi się kreator w aplikacji infakt.
Jest wiele osób którym zależy na czasie z różnych względów i już teraz chciałyby wygenerować pit za 2019 rok.
Dzień dobry,
generator PIT powinien pojawić się w aplikacji do końca dnia. Możliwość wysyłki do urzędu pojawi się w poniedziałek.
Pozdrawiam!
Zaloguj się, aby dodać komentarz.