Metoda kasowa po 1szym roku JDG.

Komentarze

Komentarze: 4

 • Avatar
  Paula Markiewicz || Specjalista ds. Księgowości

  Dzień dobry, 

  automatyczny powrót do metody memoriałowej następuje w chwili, gdy przedsiębiorca traci status małego podatnika. Limit przychodu dla małego podatnika wynosi 2 mln euro. Aby móc stosować przepisy odnoszące się do małego podatnika w 2023 roku, przychód przedsiębiorstwa w 2022 roku nie może przekroczyć kwoty 9.654.000 zł. Jeżeli Pana przychód nie przekroczył tej kwoty, nadal może Pan stosować metodę kasową. 
  Jeżeli minęło ponad 12 miesięcy rozliczania się metodą kasową, powinien Pan zmienić sposób rozliczenia VAT na kwartalny. Robi to Pan za pomocą aktualizacji formularza VAT R: https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/1980-vat-aktualizacja
  Załączam instrukcję, która w przystępny sposób tłumaczy jak wypełnić poszczególne pola: https://pomoc.infakt.pl/hc/pl/articles/115000811444-Jak-wype%C5%82ni%C4%87-deklaracj%C4%99-VAT-R- 

  Zachęcam również do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu uzupełniającymi temat: 
  https://www.infakt.pl/metoda-kasowa/ 
  https://www.infakt.pl/blog/limity-podatkowe-w-2023-roku-beda-wyzsze-co-to-oznacza-dla-przedsiebiorcow/

  Pozdrawiam serdecznie 

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  hello

  Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  hello

  Chciałbym jeszcze o jedną rzecz zapytać.. który kwartał powinienem wskazać w formularzu VAT-R, w polu dot. daty rozpoczęcia stosowania metody kasowej, biorąc pod uwagę że 12 miesięcy od zarejestrowania mnie do VAT minęło 1 maja, oraz że mamy obecnie 23 czerwca :/ ? Powinienem wybrać 2gi czy 3ci kwartał?

  Poniżej wklejam fragment o terminach składania VAT-R, przy przechodzeniu na kwartalny VAT.

  Dodatkowo, aby opłacać kwartalny VAT, przedsiębiorca musi złożyć odpowiednią aktualizację na formularzu VAT-R. Ważne jest zachowanie terminów złożenia VAT-R, czyli:

  • do  25 lutego – termin zgłoszenia zamiaru rozliczania VAT od I kwartału;
  • nie później niż do 25 maja – termin na II kwartał;
  • do 25 sierpnia – termin na III kwartał;
  • nie później niż do 25 listopada – termin na IV kwartał.
  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Dzień dobry,

  zgodnie z art. 99 ust. 3a ustawy o VAT przepisów dotyczących rozliczenia kwartalnego u podatników stosujących metodą kasową nie stosuje się w przypadku: podatników zarejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja - jeżeli rejestracja miała miejsce w maju 2022 r. to pierwszą deklaracje kwartalną powinien Pan złożyć za III kwartał 2023 r. - po zakończeniu drugiego kwartału 2023 r.

  Pozdrawiam 

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.