Zakup okularów

Komentarze

Komentarze: 7

 • Avatar
  Kinga Kozubek

  Witam,

   Wydatek ten ma charakter osobisty, bo w przypadku wystąpienia wady wzroku lub jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych i to niezależnie od tego czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarcza czy nie. W związku z tym taki zakup nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu prowadzonej działalności.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Tomasz Dubicki TeDe

  No i całkiem logiczna odpowiedź, gdyby nie to, że nie odpowiada na część pytania mówiącego o tym, że pogorszenie wzroku wynika bezpośrednio z konieczności korzystania z komputera w związku z działalnością, a z tego z kolei wynika konieczność zakupu okularów...

  Można więc domniemać, że gdyby nie prowadzenie działalności i jej jeden z celów, czyli osiąganie przychodu , nie pojawiłby się koszt w postaci zakupu okularów, czyli w tym ujęciu zakup okularów wyglądać może jak koszt uzyskania właśnie tego przychodu. Kupuje może i osoba fizyczna, ale w celu prowadzenia działalności i z jej powodu i ku pozyskiwaniu przez nią kolejnych przychodów.

  Pewnie źle rozumuję, ale prosiłbym jeśli można o doszczegółowienie odpowiedzi, za co z góry dziękuję.

  Pozdrawiam

  TD

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Renata Mikulska

  Poniesiony przez przedsiębiorcę wydatek na  zakup okularów, należy zakwalifikować jako wydatek na ochronę zdrowia przedsiębiorcy. Wydatek ten ma charakter osobisty, gdyż bez względu na prowadzenie działalności gospodarczej, wada wzroku występuje.

  Powyższe stanowisko poparte jest przez organy podatkowe, np. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2009 r., nr IPPB1/415-137/09-2/KS, w której czytamy: "(…) wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym. (...) Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów. (...) Reasumując, należy uznać, że wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej".

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  biuro

  A proszę mi powiedzieć czy można wliczyć jako koszt zakup okularów które nie będą okularami korekcyjnymi (nie posiadam wady wzroku, mam dobry) a posiadały będą antyrefleks (potocznie zwane zerówki) który polepsza komfort pracy przed komputerem?

  Pozdrawiam

  MG

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Renata Mikulska

  Witam serdecznie

  Wydatek ten ponoszony jest również na ochronę zdrowia i jest wydatkiem o charakterze osobistym. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego wydatku, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Henryk Żyłka

  Witam

  W związku z prowadzoną przeze mnie DG wykonuję pracę wymagającą używania okularów progresywnych tzw. "3w1" natomiast po pracy mogę używać "zwykłych" okularów: osobne do jazdy samochodem, pracy przy komputerze, czytania itp. Moje pytanie brzmi: czy jest to wystarczające uzasadnienie dla US by zaliczyć takie okulary: koszt ok. 1500 pln w koszty uzyskania przychodów.

  Uważam że ochrona zdrowia to również noszenie kasku, okularów ochronnych czy używanie odpowiedniego obuwia.

  Pozdrawiam HZ

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Magdalena Borek

  Panie Henryku,

  trudno jest osądzić czy wytłumaczenie dla Urzędu Skarbowego, że okularów progresywnych używa Pan wyłącznie do celów prowadzenia działalności, a poza prowadzeniem zakłada Pan okulary zwykłe, może być wystarczające. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie aby używał ich Pan również dla celów osobistych. Jeżeli jednak ma Pan w tej kwestii wątpliwości, może Pan wystąpić do organów podatkowych o indywidualną interpretację. 

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.