Faktura zaliczkowa w kosztach

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 3

 • Avatar
  Diana Szyper

  Witam,

  w opisywanym przypadku 31 marca można dokonać tylko odliczenia VAT-u od otrzymanej faktury zaliczkowej ( wliczyć tylko do podatku VAT ). Natomiast sprzęt stanie się kosztem w momencie wystawienia faktury końcowej, czyli w kwietniu. Fakturę końcową należy w tej sytuacji wliczyć w koszty - zostanie ona umieszczona w Księdze Przychodów i Rozchodów w miesiącu kwietniu. 

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Tomasz Papus

  Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie na przykładzie?

  W sierpniu wpłaciłem zaliczkę 123 zł i otrzymałem fakturę zaliczkową (netto 100 zł, podatek VAT 23 zł). Cała wartość zamówienia wynosi 500 zł netto, 115 zł VAT czyli 615 zł brutto.

  We wrześniu dostałem do niej fakturę końcową, gdzie są kwoty:

  • przed rozliczeniem faktur zaliczkowych netto 500 zł, VAT 115 zł i brutto 615 zł.

  • rozliczenie faktur zaliczkowych netto -100 zł, VAT -23 zł, brutto -123 zł

  • po rozliczeniu faktur zaliczkowych netto 400 zł, 92 zł, brutto 492 zł.

  Jak to ująć w kosztach?

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Karolina Wawrzak

  Witam serdecznie.

  W sierpniu może Pan odliczyć podatek VAT z faktury zaliczkowej. W tym celu należy wybrać odpowiednią zakładkę (Koszty firmy/ Zakup towarów i materiałów), wpisać wartość zaliczki (100zł netto, 23zł VAT, 123zł brutto) oraz zaznaczyć opcję „Nie uwzględniaj do podatku dochodowego”.

  Natomiast fakturę rozliczeniową we wrześniu należy ująć w dwóch pozycjach.

  W jednej pozycji ujmujemy kwotę pozostałą do zapłaty (400zł netto) z odpowiednią dla przedmiotu operacji gospodarczej stawką VAT (w tym przypadku 23%, a więc 92 zł podatku i 492zł brutto).

  W drugiej pozycji wpisujemy kwotę opłaconej wcześniej zaliczki w wysokości netto (100zł), wybierając w polu stawka VAT „np.” - nie podlega, gdyż podatek VAT od tej zaliczki został już odliczony w sierpniu.

  Postępując w ten sposób pełna wartość zamówienia (500zł netto) trafi do KPiR, a we wrześniu rozliczona zostanie jedynie ta część podatku VAT, która dotyczy kwoty pozostałej do zapłaty.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.