Dodawanie kosztów do prywatnego samochodu

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 3

 • Avatar
  Anna Oleksy

  W przypadku, gdy samochód nie jest wprowadzony do firmy jako środek trwały, jest własnością osoby prywatnej i jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów. Należy wtedy co miesiąc sporządzać zestawienie wykonanych tras oraz zestawienie wydatków poniesionych na użytkowanie auta z tytułu prowadzonej działalności. Liczbę faktycznie przejechanych kilometrów należy przemnożyć przez stawkę za jeden kilometr przebiegu. Do KPiR należy dowodem wewnętrznym wprowadzić kwotę faktycznie poniesionych wydatków lub kwotę wynikająca z przemnożenia w zależności od tego, która będzie niższa.

  Proszę również pamiętać, że w przypadku samochodów osobowych nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa. Koszt zakupu paliwa należy uwzględnić w ewidencji przebiegu pojazdu w kwocie brutto.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Marcin Szafrański

  A jak można dodać koszty pojazdu, które dają prawo do odliczenia VAT (wymiana opon, badanie techniczne pojazdu)?

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Magdalena Ziobrowska

  Witam serdecznie,

  Koszty pojazdu, które dają możliwość odliczenia podatku VAT należy wprowadzić jako Koszty Firmy  https://www.infakt.pl/app/koszty/nowy/company Podczas wprowadzania w kategorii Inne proszę zaznaczyć opcję: Nie uwzględniaj do podatku dochodowego. Jeśli przy wprowadzaniu faktury takie pole nie jest wyświetlane należy przejść do Ustawień konta, wybrać opcję: Nieuwzględnianie faktur w PIT i zaznaczyć TAK przy Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT  https://www.infakt.pl/app/ustawienia/faktury/nieuwzgledniaj_pit. Wartość netto z faktury należy natomiast ująć w zestawieniu wydatków związanych z samochodem. 

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.