Księgowanie kosztów pośrednich na przełomie roku

Komentarze

Komentarze: 1

 • Avatar
  Rafał Ryba

  Witam serdecznie,

  Przedsiębiorcy, którzy prowadzą książkę przychodów i rozchodów mogą zdecydować się na jedną z dwóch metod ewidencjonowania kosztów - memoriałową albo kasową (uproszczoną). Po zdecydowaniu się na jedną z tych metod, należy stosować się do niej przez cały rok podatkowy. Nie należy tego mylić z zasadą memoriałowego lub kasowego rozliczania podatku VAT. 

  Większość przedsiębiorców rozlicza koszty metodą kasową, czyli w dacie ich poniesienia (dacie wystawienia faktury zakupu). W takim wypadku faktura wystawiona w styczniu będzie jednorazowym kosztem w styczniu.

  W przypadku memoriałowego rozliczenia kosztów, koszty należy podzielić na bezpośrednie (które można odnieść bezpośrednio do osiąganych przychodów) oraz pośrednie (które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami). Zakup biletu jest kosztem pośrednim, ponieważ nie można przyporządkować tego kosztu bezpośrednio do osiąganego przychodu (jak w przypadku sprzedaży towaru, gdzie kosztem jest wcześniej zakupiony towar). Koszty pośrednie również rozlicza się w dacie ich poniesienia, chyba że wystąpią na przełomie roku. W tym wypadku jednak koszt występuje dopiero w dacie wystawienia faktury, czyli w styczniu, więc nie jest to przełom roku, a zatem należy go zaksięgować w dacie wystawienia faktury.

  W związku z tym, niezależnie od wybranej metody rozliczania kosztów firmy, zakupiony bilet, na którego faktura została wystawiona w styczniu, będzie kosztem, który można ująć w całości w styczniu.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.