Jak księgować składki ZUS?

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 4

 • Avatar
  Joanna Stanach

  Panie Mariuszu,

  Po określeniu w Ustawieniach sposobu rozliczania z ZUS program automatycznie określi wysokość składek, jakie powinien Pan zapłacić w danym miesiącu. W tym celu należy przejść do Ustawień konta i z kategorii Księgowość w Infakt należy wybrać polecenie: Deklaracje ZUS. Należy określić, czy korzysta Pan z preferencyjnej stawki ZUS, kiedy rozpoczął Pan prowadzenie działalności, czy jest Pan zatrudniony na umowę o pracę oraz czy opłaca Pan dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe.

  Po poprawnym uzupełnieniu danych może Pan sprawdzić wysokość składek w danym miesiącu oraz termin ich zapłaty. W tym celu należy przejść do zakładki Księgowość- Składki ZUS. W wierszu dotyczącym odpowiedniego miesiąca wyświetlone będą termin zapłaty podatku, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz ich suma. Jeżeli wyświetlane kwoty różnią się od faktycznie zapłaconych (np. w przypadku chorobowego), można je edytować. W tym celu należy kliknąć  ikonkę przy danej kwocie, wpisać poprawną liczbę i zapisać zmiany.

  Po dokonaniu przelewu do ZUS należy oznaczyć składki za dany miesiąc jako zapłacone.

  Program Infakt automatycznie uwzględnia składki ZUS przy obliczaniu podatku dochodowego, po tym jak oznaczy je Pan jako zapłacone. Składki na ubezpieczenie społeczne odejmowane są od dochodu, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75%) od podatku. Nie ma potrzeby odrębnego księgowania składek.

  Pozdrawiam

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  mitros

  U mnie niestety w kolumnie Wydatki (koszty) nie widać żadnych składek ZUS

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Rafał Ryba

  O której kolumnie Pan dokładnie mówi? Składki ZUS są uwzględniane przy wyliczaniu składek na podatek dochodowy. Sposób rozliczenia może Pan podejrzeć, wchodząc na Księgowość -> Podatek dochodowy i wybierając określony miesiąc i klikając "Drukuj". W tym dokumencie powinny być uwzględnione składki ZUS.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie
 • Avatar
  Rafał Ryba

  Składki na ubezpieczenie społeczne są odliczane od dochodu, a składka zdrowotna - od podatku. W związku z tym składki nie są księgowane w KPIR, natomiast biorą udział w wyliczeniu należnej zaliczki na podatek dochodowy. Sposób jej wyliczenia można sprawdzić na formularzu PIT-5, dostępnym w aplikacji w części Księgowość -> Podatek dochodowy.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.