Sposób dokumentowania wartości towarów przy świadczeniu robót konserwacyjnych
Udzielono odpowiedziWitam. Firma prowadzi działalność polegającą na montażu, remontach i konserwacji dźwigów (wind) m.in. w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT). Rozporządzenie MF z dnia 22.12.2010 przewiduje zastosowanie dla tego typu usług stawkę VAT w wysokości 8% (par. 7 ust.1). Definiuje także co rozumie się przez roboty konserwacyjne (par. 7 ust. 2), jednak nie definiuje pojęcia "remont".
W związku z powyższym moje pytania są następujące:
W jaki sposób dokumentować wartość towarów i ich procentowy udział wchodzących do opodatkowania usługi konserwacji (par. 7 ust. 3 rozporządzenia) ? Typowe umowy na konserwację dźwigów, poza robocizną zawierają z reguły w cenie usługi tylko drobne materiały jak: smar, olej, żarówki, itd. i jednocześnie określają, że w ramach danej umowy będą wykonywane np. naprawy na podstawie odrębnego zlecenia.
W jaki sposób rozgraniczyć pojęcie "konserwacja" od pojęcia "remont" ? Czy wobec braku definicji pojęcia "remont" w przepisach podatkowych należy posługiwać się definicją tego pojęcia na podstawie przepisów prawa budowlanego ?
Czy np. wystawienie dodatkowej faktury poza fakturą za konserwację, na usługę polegającą na wymianie podzespołu dźwigu na identyczny (wartość podzespołu np. 100 zł, wartość robocizny np. 50 zł) należy uznać za remont i zastosować wówczas stawkę 23% ?
-
Witam,
Od 1 stycznia 2011 r. stawka 8 % ma zastosowanie w przypadku obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym na podstawie art. 41 ust. 12 –12c ustawy o VAT. Analogiczne zasady mają zastosowanie do remontów wykonywanych w lokalach mieszkalnych i budynkach jednorodzinnych. Stawką 8 % objęte są też niektóre roboty konserwacyjne wykonywane w sektorze mieszkaniowym ( § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2010 r.). W zakresie w jakim roboty konserwacyjne nie będą dotyczyć budownictwa społecznego, jest możliwość zastosowania stawki 8 % gdy roboty te będą dotyczyły obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, pod warunkiem że wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych nie przekroczy 50 % tej podstawy. Oznacza to że można zastosować stawkę 8% do usługi konserwacji gdy wartość netto materiałów potrzebnych do wykonania usługi nie jest większa niż 50 % wartości netto całej usługi. Przez roboty konserwacyjne należy rozumieć roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku inne niż remont. Remont wg ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to przywrócenie stanu faktycznego.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Komentarze
Komentarze: 1