dotyczy zwolnienia z podatku VAT
Udzielono odpowiedziCzy usługi w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki i zabytków świadczone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który jest jednostką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie są zwolnione od podatku VAT. Do końca 2010 r. zgodnie z załącznikiem nr 4 Ustawy o podatku od towarów i usług poz. 11 usługi związane z kulturą były zwolnione od podatku VAT . Dotychczasowe PKWiU - 92.52.
Jeśli usługi te nie są zwolnione z VAT-u to jaka stawka nas obowiązuje.
-
Pani Urszulo,
od nowego roku został zmieniony zakres towarów i usług zwolnionych z podatku VAT. Zwolnienie z podatku VAT usług kulturalnych reguluje art.43 ust.1 pkt 33 oraz art. 43 ust. 17-19 ustawy VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 zwolnione z podatku VAT są usługi kulturalne świadczone przez:
a) podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana,
b) indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Jeżeli Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki jest podmiotem, który można zaliczyć do podpunktu a), to należy pamiętać, iż ze zwolnienia z podatku VAT nie korzysta dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związanych z usługami podstawowymi zwolnionymi z VAT, jeżeli nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej lub ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Dodatkowym warunkiem do stosowania zwolnienia z VAT jest nieosiąganie w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku osiągania takiego zysku przeznaczanie go w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Zwolnieniem z VAT nie są objęte usługi kulturalne w zakresie:
1) usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;
2) wstępu:
a) na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
b) do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,
c) do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym,
3) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;
4) usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;
5) działalności agencji informacyjnych;
6) usług wydawniczych;
7) usług radia i telewizji, które nie są zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy (dotyczy to usług związanych z realizacją zadań radiofonii i telewizji, które są świadczone przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji);
8) usług ochrony praw.
Usługi kulturalne, które nie są zwolnione z VAT należy opodatkować stawką podstawową 23%.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Komentarze
Komentarze: 2