Umowa zlecenie a mały ZUS

Komentarze

Komentarze: 3

  • Oficjalny komentarz

    Pani Patrycjo,

    jeżeli nie zawarła Pani umowy o pracę z firmą, dla której świadczyć będzie Pani usługi to można skorzystać z małego ZUS-u. Oznacza to, że przez 24 pełne miesiące składki na ubezpieczenia społeczne będą niższe.

    Pozdrawiam serdecznie

  • Avatar
    Patrycja Helińska

    A czy mogę jeszcze prosić o podanie podstawy prawnej?

  • Proszę bardzo:

    Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998r., Nr 137, poz. 887 z późn. zm.):

    Art. 18a. 1.

    "Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia."


    Art. 18a. 2.

    "Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
    1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
    2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej."

     

    Pozdrawiam

Zaloguj się, aby dodać komentarz.