Rozliczenie samochodu użyczonego.
Dzień dobry, niedawno założyłem jdg. Pracuje na umowie b2b w agencji reklamowej. Chciałbym zapytać o dwie kwestie związane z kosztami samochodu osobowego. Nie jestem vatowcem i spisałem umowę użyczenia samochodu od rodziców. 1. Jak rozliczać koszt paliwa? 75% od kwoty netto -jeśli nie jestem vatowcem, czy od całości? 2. Czy istnieje możliwość rozliczenia OC, wystawionego na właściciela samochodu, ale zapłacone przeze mnie? (Wlaściciel ma niższe zniżki) i nie chcemy przepisywać samochodu na mnie w ubezpieczalni.
z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
-
Oficjalny komentarz
Dzień dobry,
w przypadku korzystania z pojazdu na podstawie umowy użyczenia jest możliwość rozliczenia kosztów paliwa w 75 % kwoty brutto (w przypadku korzystania ze zwolnienia z VAT). Koszt OC można zaksięgować w 100 % w kosztach uzyskania jeśli ten wydatek został poniesiony przez przedsiębiorcę.W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Czynności dotyczące komentarzy -
Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedź. Chciałbym dopytać o sposób rozliczenia OC, w jednym z artykułów na stronie Infakt, jest informacja, że należy odpowiednio udokumentować koszt tego OC. Ubezpieczyciel poinformował mnie że mimo umowy użyczenia, fakturę mogą wystawić tylko na osobę, na którą jest polisa i która jednocześnie jest właścicielem. Czy wystarczy zapis w umowie użyczenia o przeniesieniu kosztu na mnie, opłacenie OC z konta firmowego i faktura na osobę która jest właścicielem pojazdu? (odmówiono mi faktury na firmę). Pozdrawiam
Marcin Fedyna
-
Dzień dobry,
W programie Infakt nie potrafię dodać pojazdu użyczonego, tak , aby liczyło mi 75% kosztów brutto. Użytkuję go na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia. Program nalicza koszty jako 20%. Zaznaczyłem, że nie jestem płatnikiem VAT i samochód osobowy jako prywatny , a nie firmowy, bo nie jest w środkach trwałych.
W 2019 zmieniły się przepisy i można odliczać 75% bez "kilometrówki" przy mieszanym użytkowaniu.
Proszę o pomoc.
-
Dzień dobry,
pojazd używany na podstawie umowy użyczenia dodajemy w sposób wskazany w poniższej instrukcji
https://pomoc.infakt.pl/hc/pl/articles/360012702400-W-jaki-spos%C3%B3b-doda%C4%87-samoch%C3%B3d-na-podstawie-umowy-u%C5%BCyczeniaW razie dodatkowych pytań zachęcam do ponownego kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Komentarze
Komentarze: 5