Po upływie 90 dni od terminu płatności za wystawioną fakturę podatnik może zwrócić się do US o zwrot VAT-u, pod warunkiem, że kontrahent nie zapłacił mu wymaganych pieniędzy.
Warunki, które muszą być spełnione do, aby możliwe było skorzystanie z ulgi na złe długi:
- dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1508 oraz z 2018 r. poz. 149, 398, 1544 i 1629), postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
- na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1:
- wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, przedsiębiorca ma prawo do korekty VAT-u w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. W sytuacji, gdy po złożeniu deklaracji podatkowej dłużnik ureguluje należność, niezbędne jest ponowne wykazanie podstawy opodatkowania (lub jej części) wraz z kwotą podatku należnego.
W aplikacji inFakt ulgę na złe długi rozliczamy w następujący sposób:
- wystawiamy fakturę sprzedaży ze znakiem minus (-) podając wartości z faktury, której dotyczy ulga na złe długi,
- w numerze faktury oraz danych kontrahenta wpisujemy dane z faktury której dotyczy ulga na złe długi,
- w sekcji "Podatek dochodowy" po lewej stronie na fakturze wybieramy opcję "Nie uwzględniaj do podatku dochodowego". Jeśli opcja ta nie jest widoczna to należy ją aktywować poprzez wybór zakładki Ustawienia -> Faktury -> Ogólne -> Ustawienia księgowe ->Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT: TAK (domyślnie: uwzględniaj do podatku dochodowego).
W deklaracji VAT korygujemy za okres w którym minął 90 dzień od terminu płatności (jeżeli 90 dzień minął w tym okresie rozliczeniowym (miesiącu/kwartale) wystarczy zmniejszyć VAT należny o tą kwotę w bieżącej deklaracji - nie korygujemy deklaracji za okres w którym wystawiono fakturę).
Podatnik – wierzyciel wykazuje VAT "na minus" w części C deklaracji VAT-7/7K i składa VAT-ZD (na deklaracji zaznaczamy informację o załączniku VAT-ZD). Te dwa dokumenty należy złożyć w standardowym terminie do US (do 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc/kwartał poprzedni).
Aby obniżyć podstawę opodatkowania a tym samym wysokość podatku dochodowego nie wystarczy określony okres przekroczenia terminu płatności przez kontrahenta. Ważne jest aby ta wierzytelność wcześniej była zarachowana jako przychód, oraz aby jej nieściągalność została uprawdopodobniona np. nieściągalność została potwierdzona pismem od komornika. Dopiero wtedy wartość netto można zaksięgować jako koszt podatkowy.
Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu (klik).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.