Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja jak prawidłowo rozliczyć ulgę na złe długi po stronie wierzyciela w aplikacji inFakt.
Zgodnie z przepisami podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności:
-
których nieściągalność została uprawdopodobniona (nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowe lub na fakturze) oraz
- gdy na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty (...) wierzyciel jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny (...) i od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Zmiany w programie.
Należy wystawić fakturę sprzedaży przepisując dokładnie takie same dane (numer, dane kontrahenta) z faktury, której dotyczy ulga na złe długi, uzupełniając wartości ze znakiem minus (-).
Przed zapisaniem:
- proszę dodatkowo wybrać opcję "Nie uwzględniaj do podatku dochodowego"
[Jeśli opcja ta nie jest widoczna to należy ją aktywować poprzez wybór zakładki Ustawienia > Faktury > Ogólne > Ustawienia księgowe > Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT: TAK (domyślnie: uwzględniaj do podatku dochodowego)], - proszę zmienić moment obowiązku podatkowe w VAT na "w dniu zapłaty faktury"
[Jeśli opcja ta nie jest widoczna to należy ją aktywować poprzez wybór zakładki Ustawienia > Faktury > Ogólne > Ustawienia księgowe > Wyświetlanie wyboru
obowiązku podatkowego VAT: TAK (domyślnie: w dniu sprzedaży)].
Tak wystawioną fakturę należy oznaczyć jako zapłaconą zgodnie z datą z okresu, w którym ma zostać wykazana w JPK. Przykład:
Jeśli mamy niezapłaconą fakturę z sierpnia i w listopadzie upływa 90 dni od upływu terminu zapłaty, w JPK ulgę należy wykazać w listopadzie/IVQ. Faktura powinna zostać oznaczona jako zapłacona z datą z XI.
Edycja i wysyłka JPK.
Po wprowadzeniu niezbędnych danych należy pobrać plik JPK za dany okres (z naszej aplikacji) i edytować go, np. poprzez uproszczony formularz MF (https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-form/read-file).
By prawidłowo wykazać ulgę, na ostatnim kroku, w części Deklaracja > Informacje dodatkowe, w polu "Wysokość korekty podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy (P_68) i (...) podatku należnego (P_69)", należy dodać jedynie odpowiednie wartości z wystawionej faktury, ze znakiem minus.
Bezpośrednio z tej strony można wysłać gotowy JPK do US.
Więcej na ten samej ulgi można przeczytać na naszym blogu https://www.infakt.pl/ulga-na-zle-dlugi-kiedy-mozna-skorzystac.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.