W aplikacji inFakt ulgę na złe długi rozliczyć należy w następujący sposób:
- wystawiamy fakturę kosztową ze znakiem minus (-) podając wartości z faktury, której dotyczy ulga na złe długi,
- w numerze faktury oraz danych kontrahenta wpisujemy dane z faktury której dotyczy ulga na złe długi,
- w sekcji "Podatek dochodowy" po lewej stronie na fakturze wybieramy opcję "Nie uwzględniaj do podatku dochodowego". Jeśli opcja ta nie jest widoczna to należy ją aktywować poprzez wybór zakładki Ustawienia -> Faktury -> Ogólne -> Ustawienia księgowe ->Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT: TAK (domyślnie: uwzględniaj do podatku dochodowego).
W aplikacji inFakt konieczne będzie przepisanie deklaracji VAT za okres, w którym wykazujemy ulgę na złe długi. Na deklaracji VAT-7 / VAT-7K z pola 45 odejmujemy wartość netto z wprowadzonej FV technicznej, natomiast z pola 46 odejmujemy wartość podatku VAT z FV technicznej (Nabycie towarów i usług pozostałych).
Kwotę podatku przepisujemy odpowiednio do pola 49 lub 50.
Do pola 49 "Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy" przepisujemy kwotę podatku VAT w momencie, gdy dłużnik nie uregulował części należności lub jej całości. Wówczas kwotę podatku przepisujemy z pola 46 do pola 49 z wartością ujemną (-).
W momencie, gdy dłużnik uregulował całość lub część należności to wówczas wartość podatku z pola 46 przepisujemy do pola 50 "Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy" z wartością dodatnią (+). Pole to wypełniamy już po dokonaniu korekty w momencie uregulowania całości lub części długu.
W momencie nieuregulowania należności wynikających z danej faktury z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w terminie 90 dni od dnia określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest zobowiązany jest do dokonania korekty odliczonego podatku VAT.
Ulga na złe długi przysługuje zarówno wierzycielowi jaki i dłużnikowi. W przypadku wierzyciela jest ona prawem, natomiast w przypadku dłużnika obowiązkiem. W przypadku ulgi na złe długi dłużnik ma obowiązek skorygowania VAT.
Korekty, nie stosuje się w przypadku, gdy dłużnik:
- uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności;
- dłużnik w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 90 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
- w przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
W sytuacji, gdy w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności, zostanie uregulowana całość lub część zobowiązania, to korekta dotyczyć będzie tylko podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część lub całość należności. Wartość podatku naliczonego można zwiększyć wtedy tylko w odniesieniu do danej części lub całości.
Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu (klik).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.