W aplikacji inFakt ulgę na złe długi rozliczasz w następujący sposób:
- wystawiasz fakturę kosztową ze znakiem minus (-), podając wartości z faktury, której dotyczy ulga na złe długi.
- w numerze faktury oraz danych kontrahenta wpisujesz dane z faktury, której dotyczy ulga na złe długi.
- w sekcji "Podatek dochodowy" po lewej stronie na fakturze wybierasz opcję "Nie uwzględniaj do podatku dochodowego". Jeśli opcja ta nie jest widoczna, aktywuj ją, przechodząc do:
Ustawienia → Faktury → Ogólne → Ustawienia księgowe → Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT: TAK (domyślnie: uwzględniaj do podatku dochodowego).
W aplikacji inFakt konieczne będzie przepisanie deklaracji VAT za okres, w którym wykazujesz ulgę na złe długi. Na deklaracji VAT-7 / VAT-7K:
- z pola 45 odejmujesz wartość netto z wprowadzonej faktury technicznej,
- z pola 46 odejmujesz wartość podatku VAT z tej faktury (Nabycie towarów i usług pozostałych).
Kwotę podatku przepisujesz odpowiednio do pola 49 lub 50:
Do pola 49 ("Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy") przepisujesz kwotę podatku VAT, jeśli dłużnik nie uregulował części należności lub jej całości. Kwotę z pola 46 przepisujesz do pola 49 z wartością ujemną (-).
Jeśli dłużnik uregulował całość lub część należności, kwotę podatku z pola 46 przepisujesz do pola 50 ("Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy") z wartością dodatnią (+). Pole to wypełniasz po dokonaniu korekty, gdy dłużnik ureguluje zobowiązanie.
Jeśli należność wynikająca z faktury za dostawę towarów lub świadczenie usług nie zostanie uregulowana w terminie 90 dni od dnia określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku VAT.
Ulga na złe długi przysługuje zarówno wierzycielowi, jak i dłużnikowi. Dla wierzyciela jest to prawo,
Dla dłużnika – obowiązek.
W przypadku ulgi na złe długi dłużnik musi skorygować VAT, chyba że spełnia jeden z poniższych warunków:
- uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym minął 90 dzień od upływu terminu płatności.
- na ostatni dzień miesiąca, w którym upływa 90 dzień od upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego (w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne), upadłościowego lub likwidacyjnego.
- uregulował część należności w terminie 90 dni – w takim przypadku korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Jeśli w ciągu 90 dni od terminu płatności zostanie uregulowana całość lub część zobowiązania, korekta dotyczy tylko tej części lub całości, która pozostaje nieuregulowana. Wartość podatku naliczonego można zwiększyć tylko w odniesieniu do uregulowanej części lub całości.
Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu: https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/zmiany-w-uldze-na-zle-dlugi-w-2019-roku/
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.