Według art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "za przychód z działalności gospodarczej uważą się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont".
Moment powstania obowiązku podatkowego
"Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności".
Przykład:
Przedsiębiorca sprzedał towar 23.04.2024 r., tego samego dnia towaru został wydany kupującego. Faktura została wystawiona 02.05.2024 r. --> przychód powstanie 23.04.2024 r. na fakturze ta data będzie datą sprzedaży.
Przykład:
Przedsiębiorca wykonał usługę i tego samego dnia 5.05.2024 wystawił fakturę. Płatność za usługę otrzymał przed wystawieniem faktury - data wpływu środków 02.05.2024 (wpłata nie miała charakteru zaliczki). W tym przypadku przychód powstał 02.05.2024 r.
Przykład:
Biuro księgowego wystawia fakturę za usługi do 5 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Rozlicza się z klientami w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W tym przypadku mamy do czynienia z usługą ciągłą. Za moment powstania przychodu uznajemy ostatni dzień każdego miesiąca. Faktura wystawiona 5.05.2024, data sprzedaży 30.04.2024 r.
W przypadku usług ciągłych za moment przychodu uznaje się ostatni dzień wskazanego w umowie lub na fakturze okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku.
Wystawienie faktury przychodowej - terminy
Zasady wystawiania faktur wskazane są w ustawie o podatku od towarów i usług. Art. 106i wskazuje, że fakturę wystawia się "nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę".
W określonych przypadkach, termin wystawienia faktury jest wydłużony:
- usługi budowlane i budowlano-montażowe - fakturę musimy wystawić do 30 dni od dnia wykonania usługi;
- dostawa m.in. książek drukowanych - fakturę musimy wystawić do 60 dnia od dnia wydania towaru
- dokonywanie czynności związanych z drukowaniem książek- fakturę musimy wystawić do 90 dni od dnia wykonania usługi;
- dostawa m.in. energii elektrycznej i cieplnej oraz świadczenie usług telekomunikacyjnych, najmu czy stałej obsługi prawnej - fakturę wystawiamy z upływem terminu płatności.
Przychód - zaliczka, przedpłata
Zaliczka, przedpłata na poczet wykonania usługi lub zakupu towaru, nie ma charakteru definitywnego. W przypadku niewykonania przez przedsiębiorcę usługi, niewydania towaru, kupujący ma prawo ubiegać się o zwrot zaliczka. Zaliczka w tym przypadku nie stanowi przychodu w dacie otrzymania. Dopiero na podstawie faktury końcowej, która określa również datę wykonania usługi, wydania towaru, rozpoznamy przychód podatkowy.
Zadatek, w odróżnieniu od zaliczki, jest traktowany jako oddzielna usługa, nie jest cześcią należnej kwoty. W przypadku niewykonania usługi, niewydania towaru, często zadatek jest bezwrotny. To powoduje, że w przypadku otrzymania zadatku, przedsiębiorca ma obowiązek wykazania przychodu w dacie otrzymania zadatku.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.