Przedsiębiorca, który zawiesił jednoosobową działalność gospodarczą, ma prawo do jej wznowienia w dowolnym momencie, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od daty zawieszenia.
ZUS
Jeśli wznowisz działalność w CEIDG - ZUS zostanie o tym poinformowany i dokona w Twoim imieniu zgłoszenia do ubezpieczeń na zasadach sprzed zawieszenia.
Datę końca zawieszenia uwzględnij w zakładce Ustawienia -> Księgowość -> Zawieszenie działalności. System automatycznie przeliczy składki ZUS i wygeneruje deklaracje ZUS DRA.
Ważne informacje dotyczące dodawania zawieszenia działalności w aplikacji:
- składki ZUS muszą mieć status SZKIC lub NIE DOTYCZY,
- okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni,
- okresy zawieszenia nie mogą na siebie nachodzić,
Zwróć szczególną uwagę na datę końca zawieszenia. Jeśli działalność wznawiasz z dniem 16/11 jako koniec zawieszenia wprowadź 15/11.
Amortyzacja
Jeśli posiadasz środek trwały, który jest amortyzowany, przejdź do zakładki Koszty -> Środki Trwałe, wybierz środek trwały i wznów jego amortyzację, korzystając z opcji po prawej stronie.
Podatki
Jeśli w czasie zawieszenia działalności uzyskałeś przychód, musisz odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy zaraz po wznowieniu działalności. Jeśli jednak wznowienie nastąpiło w kolejnym roku, te przychody powinny zostać uwzględnione w zeznaniu rocznym.
Po wznowieniu działalności jako czynny podatnik VAT powinieneś złożyć deklaracje i rozliczyć koszty stałe, które powstały w czasie zawieszenia, o ile nie były wysyłane na bieżąco.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.