W ostatnim czasie w aplikacji została udostępniona nowa funkcja, a mianowicie Remanent likwidacyjny dla celów podatku VAT.
Aby wprowadzić wartość remanentu należy przejść do zakładki Przychody -> Faktura wewnętrzna -> z rozwijanego menu wybieramy "Spis z natury dla celów VAT".
Remanent powoduje powstanie zapisu w rejestrze VAT oraz w pliku JPK-VAT.
Klika słów na tamat remanentu likwidacyjnego dla celów podatku VAT
Czynny podatnik VAT, który dokonuje zamknięcia działalności gospodarczej zobowiązany jest do przygotowania spisu z natury na potrzeby podatku VAT. W spisie tym należy ująć wszystkie towary, materiały, wyposażenie i środki trwałe w przypadku, których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT. Za podstawę opodatkowania w przypadku składników objętych remanentem dla celów podatku VAT jest ich cena rynkowa.
Ustawa nie określa w sposób jasny jak ma wyglądać przygotowany przez podatnika spis z natury dla celów podatku VAT. Dodatkowo przedsiębiorca nie ma obowiązku powiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o sporządzeniu spisu z natury dla celów podatku VAT w związku z zamknięciem działalności.
Informacje, które zostały ustalone na podstawie spisu należy złożyć wraz z ostatnią deklaracją VAT-7/VAT 7-K oraz plikiem JPK_VAT. Wartość remanentu należy wykazać natomiast w pozycji 36 deklaracji VAT-7 (kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy). Tak sporządzony spis z natury należy przechowywać wraz z deklaracją podatku VAT do wglądu dla urzędu skarbowego w przypadku kontroli skarbowej.
Dodatkowo przedsiębiorca zobowiązany jest do poinformowania urzędu skarbowego o zakończeniu działalności gospodarczej na formularzu VAT-Z (wyrejestrowanie z VAT-u). Dokument ten należy złożyć w ciągu 7 dni od momentu likwidacji firmy.
https://www.infakt.pl/blog/likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej/
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.