Od 1 października podatnicy będą mieli obowiązek oznaczania faktur sprzedaży, które zostały wystawione do paragonów fiskalnych.
Oznaczenie "FP" zarezerwowane jest dla faktury wystawionej na zasadach określonych w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT. Mowa tu, o fakturach wystawionych do paragonu.
Dla celu JPK, faktura "FP" wykazywana jest w rejestrach sprzedaży natomiast wartość podatku należnego z tej faktury nie wlicza się do zbiorczej wartości podatku VAT rozliczanego za dany okres rozliczeniowy. Podstawą naliczenia i rozliczenia podatku będzie raport z kasy fiskalnej.
Faktury wystawione do paragonów wymagają oznaczenia ich symbolem "FP". Takie faktury wykazywane będą w części ewidencyjnej pliku JPK_V7, natomiast w części deklaracyjnej nie. Faktury te ujmuje się w ewidencji w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji.
Aby oznaczyć oznaczyć fakturę sprzedaży symbolem "FP" należy wejść w zakładkę-> Przychody -> Nowa faktura, za pomocą niebieskiego ołówka wybrać opcję -> Tak, a następnie wpisać numer paragonu do którego wystawiana jest faktura i nacisnąć -> Zapisz.
Jeżeli chcemy całkowicie wyłączyć na wystawianej przez nas fakturze opcję wyboru oznaczenia faktury do paragonu, należy wejść w zakładkę Ustawienia -> Faktury -> Ogólne -> Ustawienia ogólne -> Edytuj i przy polu "Wyświetlaj fakturę do paragonu" zaznaczamy opcję "Nie" i klikamy w -> Zapisz.
W JPK_V7 faktura wystawiona do paragonu musi być oznaczona w polu “Typ Dokumentu” części ewidencyjnej symbolem FP.
Nowe przepisy zmieniają podejście w kwestii wykazywania takich faktur. W celu uproszczenia, sprzedaż zarejestrowana na kasie fiskalnej jest wykazywana w całości z raportu fiskalnego, a faktury wystawione do paragonu wykazujemy tylko w części ewidencyjnej w dacie wystawienia faktury. W związku z tym wprowadziliśmy w aplikacji możliwość wystawiania faktury do paragonu, a właściwie oznaczania dotychczasowej faktury, że została wystawiona do paragonu.
Przykład: jeśli klient wystawił paragon np. w styczniu, a fakturę dla przedsiębiorcy do tego paragonu np. w marcu, to powinien skorygować raport styczniowy i wykazać VAT na podstawie faktury, co powodowało konieczność złożenia korekty JPK_VAT.
W nowym JPK V7 w takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie korygował raportu, tylko wykaże fakturę w marcu (wyłącznie w części ewidencyjnej). Taka faktura nie będzie wpływała na łączną sumę VAT należnego.
https://www.infakt.pl/blog/jak-wystawic-fakture-do-paragonu-dla-jpk_v7/
https://www.infakt.pl/blog/typy-dokumentow-szczegolowa-lista-oznaczen-jpk-v7/
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.