zwolnienie z vat a ewidencjonowanie sprzedaży

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 1

 • Avatar
  Marta Wilk

  Witam, 

  W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych należy rozważyć kwestię konieczności ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Istnieją dwa rodzaje zwolnień z obowiązku posiadania kasy rejestrującej - zwolnienie przedmiotowe czyli ze względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz zwolnienie podmiotowe - limit zwolnienia to 40 tys zł, lub 20 tys dla osób rozpoczynających działalność w trakcie roku. Istnieją również takie rodzaje działalności które są wyłączone ze zwolnienia, np. sprzedaż wyrobów tytoniowych. 

  W przypadku gdy nie ma Pan obowiązku posiadania kasy fiskalnej musi Pan prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych. W przypadku jednoczesnego zwolnienia z VAT prowadzona ewidencja musi pozwolić Panu na określenie momentu przekroczenia dwóch limitów. Pierwszy z nich to wspomniany limit sprzedaży na rzecz osób fizycznych uprawniający do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Drugi limit to limit sprzedaży uprawniający do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. 

  Prowadzenie ewidencji sprzedaży jest przewidziane ustawą o VAT w związku z tym jeżeli jest prowadzona rzetelnie, zgodnie ze stanem faktycznym i na bieżąco, jest wystarczającym udokumentowaniem sprzedaży. 

  W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.