VAT na "prawie nową" drukarkę

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 1

 • Avatar
  Magdalena Ziobrowska

  Witam Panie Jarku, 

  Stawkę zw można zastosować w przypadku dostawy towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku zakupu drukarki miał Pan prawo odliczenia VAT, więc nie ma możliwości zastosowania stawi zw. Powinien Pan więc zastosować stawkę podstawową 23%. Ponadto, za towar używany rozumie się ruchomości, których okres użytkowania przez podmiot dokonujący dostawy (czyli Pana) wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi rzeczami jak właściciel (w tym przypadku od zakupu). Drukarka zatem nie może być uznana za towar używany.

  Aplikacja umożliwia prowadzenie księgowości w sytuacji, gdy sprzedaż zwolniona z podatku VAT nie stanowi podstawowej działalności. Przy wystawianiu takich faktur w opcji Klasyfikacja sprzedaży w KPiR należy wybrać: pozostała. Sprzedaż zostanie ujęta w kolumnie 8 KPIR- Pozostałe przychody. 

  Jeśli przy  wystawianiu faktury opcja Klasyfikacja sprzedaży w KPiR nie jest widoczna należy przejść do Ustawień konta, wybrać polecenie Klasyfikacja sprzedaży w KPiR i zaznaczyć: Tak przy Domyślne wyświetlanie wyboru klasyfikacji sprzedaży. 

  Pozdrawiam

  0
  Czynności dotyczące komentarzy Łącze bezpośrednie

Zaloguj się, aby dodać komentarz.