Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych nie zawsze jest prostą czynnością. Jeżeli popełniłeś błąd i chcesz skorygować deklarację rozliczeniową ZUS DRA zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami sporządzenia korekty.
Do czego służy deklaracja ZUS DRA?
Druk ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa, składana za okresy miesięczne. Przeznaczona jest do rozliczania składek oraz wypłaconych w danym miesiącu świadczeń. W przypadku wystąpienia błędów na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, druk używany jest również do korygowania danych.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniający pracowników i opłacający składki od najniższej możliwej podstawy składa deklarację ZUS DRA tylko za pierwszy pełny miesiąc. Oznacza to, że jeżeli działalność założona zostanie w trakcie miesiąca należy złożyć dwie deklaracje – jedną rozliczającą niepełny miesiąc, a drugą za pierwszy pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom. Nie składanie deklaracji ZUS DRA za kolejne miesiące jest równoznaczne z tym, że składki na ubezpieczenia w dalszym ciągu opłacane są od najniższych możliwych podstaw wymiaru składek. ZUS automatycznie przyjmuje takie założenie, dlatego nie ma konieczności wypełniania co miesiąc tej samej deklaracji rozliczeniowej.
Jeżeli w jakimś miesiącu podstawa wymiaru ulegnie zmianie (przykładem może być przejście na duży ZUS) obowiązuje ta sama zasada co przy założeniu firmy – składamy deklarację ZUS DRA za pierwszy pełny miesiąc opłacania innych wartości składek.
Zwolnienie z obowiązku składania comiesięcznych deklaracji ZUS DRA ma zastosowanie również w miesiącach, w których zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Oznacza to, że zmieniające się na przełomie roku podstawy, od których naliczane są wartości składek wpływają na zmianę wartości poszczególnych składek, ale nie ma konieczności składania dodatkowej deklaracji ZUS DRA za styczeń.
Koniec małego ZUS – jak wyglądają formalności?
Jeżeli przedsiębiorca opłaca składki tylko i wyłącznie za siebie to zobowiązany jest do złożenia tylko deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zatrudnianie pracowników obliguje do składania deklaracji rozliczeniowej w każdym miesiącu. Co więcej, wraz z deklaracją rozliczeniową należy również przekazywać imienne raporty za każdego z ubezpieczonych. Mamy następujące rodzaje imiennych raportów:
- ZUS RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,
- ZUS RZA – imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne,
- ZUS RSA – raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.
Termin korygowania dokumentów rozliczeniowych
Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację ZUS DRA ma obowiązek zawiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Deklarację rozliczeniową korygującą należy dostarczyć do:
- 7 dni od wykrycia błędów samodzielnie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS;
- 7 dni od uprawomocnienia się decyzji, jeżeli potrzeba korekty danych wynika ze stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji,
- 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, jeżeli potrzeba korekty danych wynika ze stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze kontroli.
Jak skorygować deklarację rozliczeniową ZUS DRA?
Aby skorygować deklarację rozliczeniową ZUS DRA za dany miesiąc należy dostarczyć do ZUS-u nową, poprawnie wypełnioną deklarację rozliczeniową ZUS DRA w formie korekty. Jeżeli przedsiębiorca składa również imienne raporty miesięczne, a korekta dotyczy wyłącznie danych zawartych na deklaracji ZUS DRA, to w takiej sytuacji nie trzeba ponownie składać imiennych raportów miesięcznych, wystarczające będzie skorygowanie druku ZUS DRA.
W bloku I , w dwóch pierwszych kratkach pola Identyfikator deklaracji (numer/mm/rrrr) wpisujemy wówczas kolejny numer deklaracji składanej za dany miesiąc. Deklaracja pierwotna oznaczana jest numerem 01, zatem w przypadku składania pierwszej korekty będzie to 02, drugiej korekty 03 itd. Trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorca, który ma obowiązek dołączać do deklaracji ZUS DRA również imienne raporty, przy składaniu korekty oznacza takim samym numerem zarówno deklarację korygującą ZUS DRA, jak i imienne raporty korygujące.
Przykład 1
Przedsiębiorca złożył do ZUS-u deklarację rozliczeniową ZUS DRA wraz z imiennymi raportami miesięcznymi. Oczywiście dokumenty zostały oznaczone numerem identyfikatora 01. W pierwszej kolejności okazało się, że zaszła pomyłka na deklaracji ZUS DRA (dotycząca danych, których nie wskazujemy na imiennych raportach), dlatego niezwłocznie została złożona deklaracja korygująca ZUS DRA (numer identyfikatora 02). Płatnik nie miał obowiązku dołączania imiennych raportów miesięcznych. Niestety później przedsiębiorca stwierdził, że to nie jedyna nieprawidłowość, gdyż imienne raporty miesięczne także zawierają błędy. Pojawił się wówczas obowiązek złożenia korekty imiennych raportów i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Na wszystkich dokumentach wpisujemy numer identyfikatora 03. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że imienne raporty miesięczne nie były jeszcze korygowane.
Kiedy ZUS może skorygować deklarację rozliczeniową ZUS DRA we własnym zakresie?
Jeżeli ZUS uzna, że może dokonać korekty deklaracji ZUS DRA samodzielnie to ma do tego prawo. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy wartością podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia i wartością składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje, że prawidłowa jest zadeklarowana podstawa, od której liczone są składki i to właśnie kwoty składek będą korygowane. Wszystkie zmiany zostają następnie zapisane przez ZUS na koncie przedsiębiorcy, występującego w roli płatnika i ubezpieczonego.
Przedsiębiorca ma oczywiście prawo odwołać się od zmian przeprowadzonych przez ZUS. W takim wypadku powinien złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA, która skoryguje dokumenty wystawione przez ZUS. Ma na to czas do 14 dni od otrzymania zawiadomienia. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy korekta deklaracji wynika z z prawomocnej decyzji lub z prawomocnego wyroku sądu, wówczas nie ma możliwości odwołania się od korekty sporządzonej przez ZUS.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.