Oświadczenie ma na celu potwierdzenie, w jakim kraju jesteś traktowany jako rezydent podatkowy i informuje organy podatkowe o miejscu, w którym jesteś zobowiązany do rozliczenia się z podatków. Jest to istotne w kontekście unikania podwójnego opodatkowania oraz ustalenia właściwych zasad opodatkowania dochodów.
W Polsce zasady ustalania rezydencji podatkowej reguluje art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z tym przepisem, aby być uznanym za rezydenta podatkowego w Polsce, musisz spełniać przynajmniej jedno z dwóch kryteriów.:
- przebywać na terytorium Polski przez 183 dni lub więcej w roku podatkowym,
- posiadać w Polsce tzw. ośrodek interesów życiowych, co oznacza, że twoje powiązania osobiste i gospodarcze są głównie związane z Polską.
Wyróżniamy dwa rodzaje obowiązku podatkowego:
- nieograniczony obowiązek podatkowy – jeśli Twój adres zamieszkania znajduje się w Polsce, rozliczasz się tutaj z całości swoich dochodów, bez względu na to, w jakim kraju zostały uzyskane.
- ograniczony obowiązek podatkowy – jeśli Twój adres zamieszkania nie znajduje się w Polsce, podlegasz opodatkowaniu jedynie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.