Po narodzinach dziecka masz do wyboru dwie opcje dotyczące dalszego prowadzenia firmy:
- kontynuacja działalności gospodarczej
- zawieszenie działalności
Jeśli przed porodem opłacałaś dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, przysługuje Ci zasiłek macierzyński – bez względu na to, czy zawiesisz działalność, czy będziesz ją nadal prowadzić.
Składki ZUS
Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansowane są przez budżet państwa. Jedyną składką, którą musisz opłacać w ramach działalności gospodarczej podczas pobierania zasiłku, jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Zmiany w aplikacji
Przejdź do zakładki Ustawienia -> Księgowość -> ZUS. Następnie w pozycji "Zatrudniony na umowę o pracę i zarabia co najmniej 4 300 zł brutto" wybierz edytuj i zaznacz "TAK" od pełnego miesiąca, w którym pobierasz zasiłek. Zmiana ta spowoduje naliczanie wyłącznie składki zdrowotnej.
Jak otrzymać zasiłek?
Aby otrzymać zasiłek macierzyński z ZUS powinnaś dostarczyć:
- zaświadczenie lekarskie z informacją o przewidywanej dacie porodu, jeśli ubiegasz się o zasiłek macierzyński jeszcze przed narodzinami dziecka,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię poświadczoną przez ZUS lub płatnika składek – dotyczy to sytuacji, gdy wnioskujesz o zasiłek po porodzie,
- wniosek ZAM,
- formularz ZUS Z-3b.
Wysokość zasiłku
Aby ustalić wysokość świadczenia, należy uwzględnić średnią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z ostatnich 12 miesięcy przed wystąpieniem niezdolności do pracy. Możesz w tym celu skorzystać z naszego kalkulatora: https://www.infakt.pl/kalkulatory/kalkulator-macierzynski/.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.