ZUS DRA jest deklaracją rozliczeniową, składaną zawsze za okresy miesięczne. Na druku wykazujemy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłacone świadczenia.
Kilka słów o deklaracji ZUS DRA
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników i opłacające składki społeczne od najniższej możliwej podstawy mają obowiązek złożyć druk ZUS DRA wyłącznie za pierwszy pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom. W przypadku, gdy firma zostanie założona w trakcie miesiąca, trzeba przekazać dwie deklaracje rozliczeniowe:
- za miesiąc, w którym działalność została założona (niepełny miesiąc);
- za kolejny miesiąc kalendarzowy (pierwszy pełny miesiąc).
ZUS automatycznie przyjmuje, że składki opłacane są od tych samych podstaw i nie zmienia się nic w zakresie podlegania ubezpieczeniom. Jest to pewnego rodzaju ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu nie mają obowiązku co miesiąc wypełniać deklaracji i przekazywać jej do ZUS-u.
Zmieniająca się w styczniu każdego roku podstawa wymiaru składek również nie obliguje przedsiębiorcy do składania kolejnej deklaracji ZUS DRA za styczeń. Automatycznie przyjmowane jest bowiem, że ubezpieczony w dalszym ciągu opłaca składki od najniższej możliwej podstawy wymiaru i dostosuje się do zmian ich wysokości, wpłacając odpowiednie kwoty należne w nowym roku.
Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze składają ZUS DRA najpóźniej do:
- 10-tego dnia następnego miesiąca w przypadku, gdy opłacają składki wyłącznie za siebie,
- 15-tego dnia następnego miesiąca – w przeciwnym wypadku.
Zatrudnianie pracowników
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi składać druk ZUS DRA co miesiąc wraz z imiennymi raportami za każdego z ubezpieczonych.
Wyróżniamy następujące raporty imienne:
- ZUS RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach.
- ZUS RZA – imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne.
- ZUS RSA – raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.
Kiedy jeszcze należy złożyć ZUS DRA?
Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli w trakcie roku nastąpi jakakolwiek zmiana w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne, to trzeba dostarczyć do ZUS-u deklaracje rozliczeniowe za każdy miesiąc, w którym opłacane są inne składki niż te od najniższych możliwych podstaw oraz za pierwszy pełny miesiąc opłacania standardowych składek.
Zmiana wartości składek na ubezpieczenia może nastąpić w wyniku takich zdarzeń jak:
- Zwolnienie chorobowe przedsiębiorcy zgłoszonego do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (po wydaniu przez ZUS decyzji o przyznaniu zasiłku chorobowego, przedsiębiorca ma prawo proporcjonalnie zmniejszyć wartości składek na ubezpieczenia społeczne). Składamy ZUS DRA za każdy miesiąc, w którym opłacane są niższe składki i za kolejny miesiąc standardowych składek.
- Zawieszenie działalności (w przypadku zawieszenia lub odwiedzenia działalności w trakcie miesiąca, należy proporcjonalnie zmniejszyć kwoty składek społecznych). ZUS DRA należy dostarczyć za niepełne miesiące prowadzenia działalności i za pierwszy pełny miesiąc po jej odwieszeniu.
- Przejście z małego ZUS-u na duży – wystarczające będzie złożenie ZUS DRA za pierwszy miesiąc dużego ZUS-u, oczywiście o ile w dalszym ciągu składki opłacane są od najniższej możliwej dla przedsiębiorcy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Jak wyliczyć wartość składek społecznych za część miesiąca?
W celu obliczenia wartości składek do uregulowania za niepełny miesiąc prowadzenia działalności (L4, zawieszenie firmy w trakcie miesiąca) należy:
- podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne podzielić przez liczbę dni w danym miesiącu;
- otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, w których prowadzona jest firma.
Kiedy przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy i macierzyński?
Osoby prowadzące działalność, które chcą zabezpieczyć się finansowo w razie choroby lub macierzyństwa powinny zgłosić się do opłacania dobrowolnej składki chorobowej z tytułu prowadzonej firmy. Po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego nabywają prawo do zasiłku chorobowego, zasiłek macierzyński wypłacany jest natomiast bez okresu wyczekiwania.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wpływa na wartość świadczeń wypłacanych z ZUS-u. Przedsiębiorca, któremu zależy na uzyskaniu wyższego zasiłku powinien opłacać zwiększone składki. Podwyższenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oznacza bowiem wyższy zasiłek chorobowy i macierzyński.
Czy można zwiększyć tylko wartość składki chorobowej?
Przedsiębiorca, który chce otrzymać wyższy zasiłek chorobowy lub macierzyński musi zwiększyć podstawę wymiaru wszystkich składek społecznych (emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej). Nie ma możliwości opłacania składki chorobowej (zapewniającej świadczenia z ZUS-u) od maksymalnej podstawy, a pozostałych od najniższej możliwej.
W załączniku poniżej znajduje się wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.