ZUS DRA jest deklaracją rozliczeniową, którą składasz zawsze za okresy miesięczne. Na druku wykazujesz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłacone świadczenia.
Kilka słów o deklaracji ZUS DRA
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniasz pracowników i opłacasz składki społeczne od najniższej możliwej podstawy, masz obowiązek złożyć druk ZUS DRA tylko za pierwszy pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom.
Jeżeli założysz firmę w trakcie miesiąca, musisz przekazać dwie deklaracje rozliczeniowe:
- za miesiąc, w którym działalność została założona (niepełny miesiąc),
- za kolejny miesiąc kalendarzowy (pierwszy pełny miesiąc).
ZUS automatycznie zakłada, że składki opłacasz od tych samych podstaw i nic się nie zmienia w zakresie podlegania ubezpieczeniom. To spore ułatwienie, bo nie musisz co miesiąc wypełniać i przekazywać deklaracji.
Zmiana podstawy wymiaru składek w styczniu każdego roku także nie zobowiązuje Cię do składania nowego ZUS DRA. Zakłada się, że nadal opłacasz składki od najniższej możliwej podstawy i dostosowujesz się do nowych stawek, wpłacając odpowiednie kwoty.
Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, składasz ZUS DRA najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca.
Zatrudnianie pracowników
Jeśli zatrudniasz pracowników, musisz co miesiąc składać druk ZUS DRA wraz z imiennymi raportami za każdego z ubezpieczonych.
Raporty imienne to:
- ZUS RCA – raport o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,
- ZUS RZA – raport o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne,
- ZUS RSA – raport o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.
Kiedy jeszcze należy złożyć ZUS DRA?
Jeżeli w ciągu roku nastąpi zmiana w składkach na ubezpieczenia społeczne, musisz złożyć deklaracje rozliczeniowe za każdy miesiąc, w którym składki różnią się od tych od najniższej podstawy, oraz za pierwszy pełny miesiąc opłacania standardowych składek.
Zmiana wartości składek może wynikać z:
- Zwolnienia chorobowego – gdy jesteś zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, możesz proporcjonalnie zmniejszyć składki po przyznaniu zasiłku przez ZUS. W takim przypadku składasz ZUS DRA za miesiące z niższymi składkami oraz za kolejny miesiąc standardowych składek.
- Zawieszenia działalności – przy zawieszeniu działalności w trakcie miesiąca zmniejszasz składki proporcjonalnie. Składasz ZUS DRA za niepełne miesiące prowadzenia firmy i za pierwszy pełny miesiąc po odwieszeniu.
- Przejścia z małego ZUS-u na duży – wystarczy złożyć ZUS DRA za pierwszy miesiąc dużego ZUS-u, o ile składki nadal są opłacane od najniższej podstawy.
Jak obliczyć składki za część miesiąca?
Aby obliczyć składki za niepełny miesiąc działalności (np. L4, zawieszenie firmy):
- Podziel podstawę wymiaru składek na liczbę dni w miesiącu.
- Pomnóż wynik przez liczbę dni, w których prowadziłeś firmę.
Zasiłki chorobowy i macierzyński
Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek choroby lub macierzyństwa, musisz zgłosić się do opłacania dobrowolnej składki chorobowej. Po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego masz prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński jest wypłacany bez okresu wyczekiwania.
Podstawa wymiaru składek wpływa na wysokość świadczeń. Jeśli zależy Ci na wyższym zasiłku, powinieneś opłacać składki od wyższej podstawy.
Więcej informacji:
W jaki sposób dodać zwolnienie lekarskie w aplikacji?
Zasiłek macierzyński - jak zaznaczyć w aplikacji?
Czy możesz zwiększyć tylko składkę chorobową?
Nie, zwiększenie wyłącznie składki chorobowej nie jest możliwe. Aby otrzymać wyższy zasiłek, musisz zwiększyć podstawę wymiaru wszystkich składek społecznych (emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej). Nie możesz płacić składki chorobowej od maksymalnej podstawy, a pozostałych od minimalnej.
Jak złożyć DRA?
Zapoznaj się z naszą instrukcją:
W załączniku znajdziesz wzór deklaracji ZUS DRA.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.