Ulga na start umożliwia zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Z ulgi możesz skorzystać jeśli:
- prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą,
- podejmujesz działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
- nie świadczysz usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego w tym lub poprzednim roku kalendarzowym byłeś zatrudniony/a na etacie i wykonywałeś/aś zadania pokrywające się z zakresem obecnie prowadzonej działalności.
Jeśli działalność jest rozpoczęta w trakcie miesiąca (np. 2/11/2024), ten miesiąc nie wlicza się do okresu ulgi. Zwolnienie zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia następnego miesiąca (1/12/2024). W praktyce oznacza to, że skorzystasz nie z sześciu, a siedmiu miesięcy ulgi - za część listopada również nie zapłacisz składek na ubezpieczenie społeczne.
Ulga na start zwalnia Cię z obowiązku opłacania składek na:
- ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie rentowe,
- ubezpieczenie wypadkowe,
- Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy
Pamiętaj, że masz obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ulga na start dobiegła końca - co dalej?
1. W ciągu 7 dni zgłoś zmianę w ZUS - wyrejestruj się składając druk ZUS ZWUA, Jako kod przyczyny wyrejestrowania wskaż 600 (https://pomoc.infakt.pl/hc/pl/articles/115000751190-Jak-wype%C5%82ni%C4%87-deklaracj%C4%99-ZUS-ZWUA)
2. Zarejestruj się z nowym kodem ubezpieczenia składając deklarację ZUS ZUA z kodem 05 70 jeśli masz prawo do skorzystania z ZUS preferencyjnego (https://pomoc.infakt.pl/hc/pl/articles/115000763104-Jak-wype%C5%82ni%C4%87-deklaracj%C4%99-ZUS-ZUA)
Data wyrejestrowania i zarejestrowania powinny być takie same (1 dzień miesiąca, po miesiącu, w którym kończy się ulga).
Deklaracje ZUS ZUA zalecamy złożyć po upływie 24 godzin od wyrejestrowania ze składek. Pozwoli to na poprawne przetworzenie dokumentów.
Składając deklarację ZUS ZUA możesz przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (https://www.infakt.pl/blog/ubezpieczenie-chorobowe-jak-przystapic-czy-jest-obowiazkowe/)
3. Przejdź do zakładki Ustawienia -> Księgowość- >ZUS ->Preferencyjna stawka ZUS przez 24 miesiące działalności i sprawdź czy masz poprawnie wskazane daty przystąpienia do preferencyjnego ZUS. Jeśli dane nie są prawidłowe - możesz je edytować
O ZUS preferencyjnym przeczytasz więcej na naszym blogu: https://www.infakt.pl/blog/preferencyjny-zus-kto-moze-sie-ubiegac-o-nizsze-skladki/
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.