Jeżeli w majątku prywatnym posiadamy przedmiot i chcemy go wprowadzić na cele naszej działalności to oczywiście mamy taką możliwość.
Środek trwały czyli przykładowo nasz prywatny komputer lub telefon wprowadzamy do działalności na podstawie oświadczenia o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności gospodarczej (wzór oświadczenia znajduje się w załączniku).
Aby dodać prywatny środek trwały do majątku firmy należy przejść do zakładki Koszty -> Środki trwałe -> Dodaj środek trwały.
W pozycji "Forma nabycia" wybieramy opcję "Aktualnie posiadam". Natomiast w sekcji "Typ" wskazujemy, że jest to "Środek trwały".
Następnie po prawej stronie w pozycji "Nazwa" wpisujemy nazwę, która dokładnie opisuje nasz środek trwały. W części "Rodzaj" wybieramy rodzaj naszego środka trwałego. Jeżeli żadna z dostępnych możliwości nie dotyczy naszego przedmiotu to wybieramy wówczas Inny rodzaj. Jako "Symbol KŚT" wprowadzamy 3 cyfrowy symbol zgodny z Klasyfikacją Środków Trwałych.
Poniżej w pozycji "Dokument" oraz "Numer" podajemy rodzaj i numer dokumentu, na podstawie którego wprowadzamy środek trwały do majątku firmy. Jako wartość początkową przyjmujemy wartość z dokumentu potwierdzającego zakup. Jeżeli natomiast takiego dokumentu nie posiadamy to bierzemy tutaj pod uwagę wartość rynkową środka trwałego.
Kolejnym krokiem jest wskazanie po prawej stronie Daty nabycia oraz daty przyjęcia do użytkowania środka trwałego.
W części dotyczącej Amortyzacji mamy do wyboru trzy możliwości:
- Nie podlega amortyzacji - opcję tę wybieramy, gdy środek trwały został już zamortyzowany lub podatnik nie ma prawa do amortyzacji, np. gdy środek trwały został sfinansowany dotacją.
- Liniowa - odpisy amortyzacji są równe przez cały okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy wyborze amortyzacji liniowej z prawej strony wskazujemy stawkę amortyzacji zgodną z Klasyfikacją Środków Trwałych lub stawkę ustaloną indywidualnie, jeżeli takie prawo nam przysługuje.
- Jednorazowa - przysługuje w ramach pomocy de minimis małym podatnikom (których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1 200 tys. euro) oraz podatnikom, którzy rozpoczynają działalność. Jednorazowo można amortyzować środki trwałe z grup od 3 do 8 wg Klasyfikacji Środków Trwałych za wyjątkiem samochodów osobowych. Łączna wartość tych odpisów w danym roku podatkowym nie może przekroczyć 50 tys. euro.
Po uzupełnieniu powyższych danych zapisujemy poprawnie wprowadzony środek trwały.
WAŻNE:
W przypadku dodawania środka trwałego przez podatnika zwolnionego z VAT postępujemy w sposób analogiczny jak powyżej.
Wycena środka trwałego bez dokumentu zakupu – jak jej dokonać?
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.