Pojazd użytkowany w firmie w ramach umowy leasingu finansowego należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych, gdyż będzie on stanowił majątek firmy. W aplikacji inFakt wprowadzasz go w następujący sposób:
- przejdź do zakładki Koszty -> Pojazdy -> Dodaj pojazd,
- wpisz nazwę samochodu i numer rejestracyjny,
- wybierz typ pojazdu: osobowy, ciężarowy, motorower lub motocykl;
- rodzaj pojazdu: firmowy,
- dysponowanie: mieszany lub firmowy (informacja dotyczy podatku VAT),
- forma nabycia: nowy zakup,
- wpisujesz numer dokumentu, podajesz sprzedawcę,
- uzupełniasz daty zawarte na fakturze,
- określasz wiek pojazdu, który wpływa na możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji. Jeżeli samochód był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dłuższy niż 6 miesięcy to wówczas pojazd będzie amortyzowany wg stawki 40%, w przeciwnym wypadku stawka amortyzacyjna dla pojazdów wynosi 20%,
- kolejnym krokiem jest wybór metody amortyzacji, gdzie następnie stawka uzupełni się automatycznie na podstawie wcześniej podanych informacji. Warto pamiętać tutaj o tym, że z przywileju jednorazowej amortyzacji wykluczone są pojazdy osobowe.
Limit amortyzacji, który możesz uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu to 150 000 zł lub 225 000 zł dla pojazdów elektrycznych.
Podstawowym elementem wartości początkowej środka trwałego używanego w ramach leasingu finansowego będzie suma kapitałowych części rat leasingowych wraz z ewentualną opłatą wstępną. Ponadto na wartość początkową środka trwałego mogą się złożyć również inne wydatki, np. koszty transportu, montażu, ubezpieczenia w drodze, załadunku, wyładunku, itd.
Raty leasingowej nie uwzględniamy w kosztach, natomiast na bieżąco należy księgować część odsetkową raty leasingowej wg dołączonego harmonogramu spłaty. Ratę odsetkową księgujemy w dacie opłaty na podstawie harmonogramu lub noty odsetkowej wraz z potwierdzeniem opłaty poprzez zakładkę Koszty -> Dodaj koszt, kategoria: Inne w dacie ich opłacenia.
Części odsetkowe opłat leasingowych można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero wówczas, gdy samochód zostanie już przekazany do użytkowania (czyli będzie on kompletny i zdatny do użytku w momencie wprowadzenia do majątku firmy). Konieczność zapłaty odsetek przed tą datą (np. uzależnienie wydania przedmiotu umowy od dokonania zapłaty) spowoduje, że te odsetki należy uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.