Fakturę za zakup pojazdu od kontrahenta z UE rozliczamy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu.
WAŻNE: Przed dokonaniem zakupu towaru/usługi od kontrahenta z UE lub sprzedażą towaru/usługi dla kontrahenta z UE, polski przedsiębiorca (zarówno czynny podatnik VAT, jak i zwolniony) powinien dokonać zgłoszenia do VAT-u unijnego na formularzu VAT-R.
Transakcję księgujemy w aplikacji w kilku krokach:
1. Wprowadzamy środek trwały do systemu. W tym celu przechodzimy do zakładki Koszty -> Pojazdy -> Dodaj pojazd. Wpisujemy nazwę samochodu i numer rejestracyjny, a następnie wybieramy następujące opcje:
- typ pojazdu: osobowy, ciężarowy, motorower lub motocykl;
- rodzaj pojazdu: firmowy;
- dysponowanie: mieszany lub firmowy (informacja dotyczy podatku VAT);
- forma nabycia: aktualnie posiadam.
W kolejnych polach uzupełniamy dane dotyczące dokumentu potwierdzającego zakup, wartości pojazdu, amortyzacji oraz datę nabycia oraz rozpoczęcia użytkowania pojazdu.
Tym zapisem system uwzględni amortyzację pojazdu w KPiR.
2. W kolejnym kroku rozliczymy WNT (Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) w JPK oraz deklaracji VAT-UE. Przechodzimy do zakładki Koszty --> Dodaj koszt --> kat. Wydatki przedsiębiorcy. Następnie uzupełniamy dane z faktury, numer, daty oraz walutę. Dane sprzedawcy wprowadzamy ręcznie, podajemy nr NIP z odpowiednim dla danego kraju przedrostkiem, pełną nazwę firmy, dane adresowe oraz państwo. Po zapisaniu sprzedawcy, wprowadzamy wartość brutto z faktury. Następnie wprowadzamy stawkę VAT obowiązującą dla danego towaru w Polsce ( 23 %). Ważne! Przy dodawaniu faktury należy zaznaczyć opcję "Nie uwzględniaj do podatku dochodowego".
(Jeśli ta opcja nie jest widoczna, należy ją włączyć przechodząc w Ustawienia --> Faktury --> Ogólne --> Wyświetlanie możliwości nieuwzględniania faktury w PIT: Tak domyślnie: Nie uwzględniaj do podatku dochodowego).
U czynnego podatnika VAT, transakcja będzie widoczna w JPK oraz w deklaracji VAT UE.
3. Ostatnim krokiem będzie poprawienie pliku JPK na stronie rządowej < Edycja JPK [LINK] > Po wprowadzaniu faktury według punktu 2, transakcja jest ujęta w JPK jako "Wartość netto oraz wysokość podatku naliczonego z tytułu nabycia pozostałych towarów i usług" a powinna być w polu "Wartość netto oraz wysokość podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych". W celu poprawienia pliku, przechodzimy do zakładki Księgowość --> JPK --> Dany miesiąc --> następnie po prawej stronie wybieramy opcję "Pobierz JPK".
Pobrany plik dodajemy na stronie rządowej. Następnie wybieramy opcje Edytuj i przechodzimy Dalej do kroku z Ewidencją zakupu. Na liście z fakturami, klikamy na numer faktury, którą musimy edytować, następnie wybieramy opcję "Edytuj".
Przechodzimy pozycji w "Wartość netto i podatek naliczony".
Usuwamy pozycje z pola K_42 oraz K_42 za pomocą czerwonej ikony. Następnie za pomocą opcji "Dodaj pozycję, wybieramy pole K_40 oraz K_41 "Wartość netto oraz wysokość podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych", wpisujemy dokładnie takie same wartości.
Następnie wybieramy opcję "Aktualizuj i wróć" oraz "Zapisz XML" Pobrany plik wysyłamy za pomocą strony rządowej < Wysyłka JPK [LINK} > WAŻNE ! Pamiętaj aby podczas wysyłki pobrać UPO ( Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które później załączysz do aplikacji w Księgowość --> JPK --> Dany miesiąc --> Dodaj załącznik.
Komentarze
Komentarze: 1
Instrukcja NIE DZIAŁA, bo nie uwzględnia podatku akcyzowego, od którego również należy naliczyć podatek VAT. Poza tym dwa pierwsze kroki zmuszają do księgowania NIEPRAWDY. Zamiast "nowy zakup" księgujemy zupełnie inne zdarzenie, czyli "aktualnie posiadam", co nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Dalej zamiast księgować środek trwały, księgujemy wydatki przedsiębiorcy, co również jest nieprawidłowe. Później jest jeszcze gorzej, bo NIE MA żadnego prawidłowego sposobu księgowania podatku akcyzowego jako podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Żeby w jakikolwiek sposób wprowadzić tę wartość do rejestru VAT, fakturę którą powinno się księgować w EUR, czyli zgodnie z danymi jakie widnieją na dokumencie, trzeba ręcznie przeliczyć na złotówki (po odpowiednim kursie!) i dodać do kwoty zakupu wartość zapłaconego podatku akcyzowego (sic!). Czyli z faktury faktury wystawionej w EUR w kwocie X robi się faktura w PLN w kwocie Y i dopiero wtedy w rejestrze pojawią się prawidłowe wartości VAT. Ale to jeszcze nie wszystko, bo liczby są owszem prawidłowe, ale w niewłaściwych miejscach w rejestrze (co zostało opisane w kroku 3 tej instrukcji). Od początku do końca musimy kłamać, żeby "technicznie" w rejestrach wszystko grało. Cała powyższa instrukcja to księgowy skandal, zupełnie niezgodny ze sztuką i z prawem! W programie są ewidentne błędy w algorytmach księgujących do poszczególnych rejestrów, które należy jak najszybciej poprawić i doprowadzić do tego, żeby w ewidencji pojazdów dodać "nowy zakup", który będzie miał na tyle dodatkowych, odpowiednio skonfigurowanych pól, żeby uwzględnić wszystkie obowiązkowe podatki i opłaty w odpowiednich rejestrach PIT i VAT.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.