Każdy przedsiębiorca, jak również osoba fizyczna, z tytułu posiadania pojazdu jest zobowiązany do posiadania i opłacania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dodatkowo, przedsiębiorca może wykupić polisę AC, która jest dobrowolna.
Jeżeli opłacasz obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dodatkowo polisę AC, masz prawo zaliczyć wydatki związane z naprawą pojazdu po wypadku do kosztów uzyskania przychodu na podstawie otrzymanej faktury. Wydatki te zaksięguj w kolumnie 13 KPiR jako pozostałe wydatki. W aplikacji wprowadź koszt przez zakładkę Koszty -> Dodaj koszt, wybierając kategorię Koszty pojazdu.
Otrzymana kwota odszkodowania stanowi przychód w pełnej wysokości. W aplikacji wprowadź to Dowodem Wewnętrznym Przychodowym jako "Pozostały przychód", księgując to z datą otrzymania odszkodowania.
Rozliczenie ubezpieczyciela bezpośrednio z warsztatem samochodowym:
Jeżeli ubezpieczyciel sprawcy rozlicza szkodę bezpośrednio z warsztatem, musisz wykazać przychód. W aplikacji wprowadź go Dowodem Wewnętrznym Przychodowym jako "Pozostały przychód".
Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT, do przychodu zaksięguj wartość netto z faktury za naprawę oraz 50% nieodliczonego VAT (jeśli pojazd jest użytkowany mieszanie) lub 100% VAT (jeśli pojazd jest używany wyłącznie w firmie). Jeśli jesteś zwolniony z VAT, wykaż wartość brutto faktury za naprawę.
Odliczenie VAT od faktury za powypadkową naprawę pojazdu:
Odliczenie VAT za naprawę pojazdu możesz przeprowadzić niezależnie od tego, czy posiadasz tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy także AC.
VAT możesz odliczyć w wysokości 50% (jeśli pojazd jest wykorzystywany mieszanie) lub 100% (jeśli pojazd jest używany wyłącznie w celach firmowych).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.